| DedeeAndreea a întrebat:

Hei TPU.Am 16 ani si am atacuri de panica foarte des,am impresia ca ma sufoc, mi-e frica de sufocare.Ce pot face sa ma vindec de atacuri de panica? Sunt foarte nasoale.Sunt constienta ca totul este in mintea mea si ca eu imi provoc aceste stari si de multe ori ma controlez,si nu fac atac de panica, dar sunt si zile in care nu ma mai pot controla si ajung sa am impresia ca voi muri sau voi innebuni.Am stari de ameteala,irealitate, stari foarte ciudate.Multi oameni au atacuri cand sunt singuri, eu in schimb nu am treaba, imi place singuratatea, mai degraba fac atac de panica cand sunt cu cineva.Sunt cam tanara sa sufar de asa ceva.In weekend voi pleca la tara si imi este frica de un nou atac.Mi-am facut programare la psiholog si sper sa ma ajute.Cum pot scapa de ele? M-am saturat de aceste stari, le am de vreo 2 luni. Cr pot face?

6 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Te duci la un psiholog sa te ajute. Am citit undeva un articol mai demult, ca atacurile de panica pot aparea si ca urmarea a unei alimentatii nesanatoare, dar nu as crede. Cel mai bun este psihologul.

| RAY a răspuns:

Ce anume causeaza aceste stari de panica? descrie ultimul atac de panica

| KiszMy a răspuns:

Nu ai "atac de panică", nu de la tine spui așa ceva. Te deranjează persoanele care dau buzna în viața ta, persoanele pe care nu le accepți în viața ta. Asta e normal. Sunt o mulțime de oameni, n-ai timp de oricine. De ce tocmai psiholog primești?
Anulează-ți programarea la psiholog, dacă spui că preferi singurătatea și că ești deranjată doar când ești cu cineva. E o contradicție în ceea ce spui, vrei să fii singură dar vrei să mergi la psiholog. Chiar vrei să mergi la psiholog sau ți-a recomandat asta altcineva?

| SARKAN a răspuns:

Pai psihologul este cea mai buna solutie.Adica el este cadrul specializat in asa ceva numai ca la cum descrii tu este posibil sa ai nevoie si de medicatie vezi tu, si atacurile de panica sunt de mai multe feluri. Exista factori cauzali si factori genetici dar asta iti va spöune psihologul succes

| XxRoxRoxyxX a răspuns:

Si eu am avut in urma cu 2 ani si am mers la psiholog si m-a ajutat sa trec peste asta... avusesem un accident de masina si eram foarte speriata chiar imi era frica sa mai circul cu masina refuzam sa ma urc, deci stai linistita ca dupa cateva sedinte o sa treci peste atacurile de panica.

| Cosmin1983c a răspuns:

Exact ce ai scris tu ..ma regasesc si eu. parca mi-ai citi gandurile ..sunt foarte multe persoane care trec prin asa ceva ..sunt si niste pastile pentru asa ceva. eu le am dar o singura data am luat una. la mine nu e cu sufocatul la mine e ca. parca am impresia ca pic jos. habar n am cum sa iau legatura cu tine ca sunt nou pe site.