| Ode34 a întrebat:

Am cam dat-o-nbara la testul initial la mate.Am stiut, desi era foarte greu si cu exercitii lungi (vreo 12 la numar) in doar 45 minute :o straight face sad. Sunt a2-a din clasa dupa medie(anul trecut mi-a iesit 9, 85).Mie-mi place matematica,dar n-am avut timp nici sa ma verific, nici sa fac vreo 2 ex.(unul care avea cele mai multe puncte 15 si unul de vreo 5 p).In rest,am mai inceput cateva exercitii,dar nu le-am terminat.Din ce-am calculat, mi-a iesit in jur de 6 sad crying(.Va dati seama ce impresie fac,mai ales ca-i pofesoara noua de matematica,si pana acum m-a remarcat, ma scotea la tabla...etc?. Eu le-am explicat parintilor ca nu am avut timp si chestii,dar poate vor de la mine macar un 8, hai 7... dar nu 6. Niciodata n-am luat 6 laughing) Am dat si testul la Romana, acolo am uitat un ex laughing big grin si iau 9 atunci. La engleza,am stiut.
Deci ce ma fac cu matematica asta,eu vreau sa-i zic profei ca n-am avut timp, 45 de min. 12 ex? :/ straight face Si n-as vrea sa-si piarda increderea in mine sau sa ma stearga de pe lista cu "elevi buni". Aaa,si inca ceva,posibil sa faca sedinta cu parintii,diriga,care nu prea ma suporta si poate baga ceva de la ea la sedinta,sa ma faca de ras ca poate-am scazut.
Oricum, intentionez sa ma pun pe-nvatat mai mult.(sunt a8-a)
Multumesc,ofer funda! p.s :scuze categoria, vreau multe raspunsuri pana maine.

8 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Buna!
N-ai de ce sa-ti faci griji din cauza testului. Sunt date din 2 motive:
1. Sa vada ce va mai amintiti din materia de anul trecut
2. Mai greu pentru a lua o nota mai mica si a va face sa invatati.
Uita de test, oricum nu se trece, si concetreaza-te pe materia care o sa vi-o prea de acum si da-ti cat mai mult silinta pentru examen.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Asta inseamna sa se puna presiune pe un copil. Nu crapa nimeni de la un 6, e doar impresia ta ca va pica cerul pe tine pentru ca tu nu inveti pentru tine, inveti sa le faci pe plac altora.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si daca nu se trece nota in catalog? raised eyebrows
Ce copii sensibili.

| Spyro7 a răspuns:

Dar ceilalti colegi cum s-au descurcat? Au avut timp sa faca toate ex?

| Ode34 explică (pentru Spyro7):

Jumate clasa au dat foaia pe la si 30 ca nu au stiut si au iesit in pauzalaughing big grin

| Spyro7 a răspuns:

Atunci profa chiar a exagerat cu testul, si daca diriga nu te suporta si vrea sa te faca de ras sa-i fie rusine, merita sa fie data afara.

| Ode34 explică (pentru Spyro7):

Clasa mea are un nivel slab, doar vreo 10 mai invata cum invata...a fost greu testul si exercitiile au fost lungi, fiind a8-a,profa cred ca o sa ni-l adune cu alta nota daca vede ce note o sa fie.

| Necuoscut2002 a răspuns:

Stai linistita si priveste din perspectiva mea : mai mare problema sa nu fie, ai luat 6 da macar nu ai luat 5, testul se trece? Daca da, si zici ca iti place matematica reusesti sa iti scoti media, de exemplu eu am avut anul trecut 6 si am reusit sa scot media 8(am fost a 6), si nu imi place matematica nu stiu eu cat, dar te descurci. Daca testul nu se trece, nu ai de ce sa iti faci griji, o sa ai timp sa ii faci o impresie buna profei, funda?