| Diana2233441 a întrebat:

Am nevoie de ajutor, este urgent. Pe Facebook este un băiat care se tot ia de mine.Mi-a trimis mesaje răutăcioase iar acum într-o zi un prieten de-al lui a pus o postare în care a distribuit un filmuleț cu mine de când eram foarte mica (de când aveam 6 ani) iar el a început sa se ia din nou de mine, dar de data aceasta mai tare. Știți ce mi-a zis? Mi-a zis sa-mi tai venele, mi-a zis într-un mesaj ca nu valorez nimic și ocup spațiul în lumea asta degeaba, mi-a zis ca sunt grasa, urata, tocilara... fără niciun motiv. Iar cel urat lucru este ca îmi e coleg. Am raportat de o grămada de ori la Facebook dar nu m-a ajutat cu nimic, l-am blocat pe el și pe prietenii lui dar toți ma bârfesc pe afara. In plus ca acele filmulețe erau cele mai grozave amintiri ale mele și rudele mele se mai uitau la ele. Acum ce vor spune ele când se vor uita din nou? Ce vor spune când vor vedea acele comentarii? Știu ca voi nu prea puteți face nimic dar măcar ma puteți ajuta cu un sfat, cu ceva? Daca vreți vorbim pe Facebook și va dau toate linkurile ca sa vedeți ca nu e fake. Am încercat de multe ori sa-l ignor iar de răzbunat, niciodată! (am crezut ca-l pot face sa vadă ca el e personajul rău) dar el a înțeles din nou ca sunt proasta pentru ca nu voiam sa ma răzbun. De fiecare data când făceam asa începea mai tare. Deci cu ignoranta nu merge. Va rog, ma puteți ajuta cumva? Ce ar trebui sa fac pe Facebook ca sa își șteargă postările? (am încercat sa vorbesc frumos cu el dar nu a vrut) Iar în viata reala ce ar trebui sa fac? Îmi puteți da măcar un sfat? Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| Ruxandra15 a răspuns:

Eu zic sa ii spui simplu si usor sa se arunce naibi de pe bloc. Tara e plina de prosti nu mai avem nevoie si de el. Daca nu inceteaza vorbeste cu parintii lui. Daca ar fi fost copilul meu il bateam zilnic. Stii ce a facut mama mea? Parintii i-au spus sa nu vina la ei cand are o problema si asta a si facut. Si-a lasat vecinul fara dinti. Fa si tu acelasi lucru. Aparate singura. Ignoranta doare cel mai tare. Comenteaza o zi, 2, o luna pana la urma se satura si tot tu vei fi cea castigata

| T0T a răspuns (pentru Ruxandra15):

Degeaba cunoști mă inspectorul, cum ziceam ce zici tu e de domeniul poveștilor la astea scrise. Am spus de ce. E imposibil. Nu înțeleg cum poți fii atât de fixistă pe o asemenea idee.
Acum că la din astea orale se întâmplă e altceva. Profesorii care sunt acolo sunt de prin preajmă și da, acolo se poate frauda mai ușor dar nici acolo nu se întâmplă prea des. Eu înțeleg că ai asemenea idei pentru că ai avut parte la ceva oral de așa ceva și ai fost nemulțumită, deși nu mă pune nimeni să te cred căci mulți au impresii din astea care se dovedesc a fi nejustificabile, dar totuși să fim mai realiști.

39 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Mai slăbește și mai lasă tocitul.

| Ruxandra15 a răspuns (pentru T0T):

Si sa ajunga ospatar nu?

| T0T a răspuns (pentru Ruxandra15):

Mama nu a tocit și a ajuns profesoară de matematică. Eu nu am tocit și am 2 diplome internaționale. Știi măcar ce înseamnă "a toci"?

| Ruxandra15 a răspuns (pentru T0T):

A tocii inseamna a memora ca un papagal si a uita ce inveti. Stai linistit ca stiu ce inseamna a tocii si a invata. Pot invata un caiet intreg de istorie si doar o pagina la romana pe care o uit. De ce? Pentru ca la istorie ma transpun in acele timpuri.

| T0T a răspuns (pentru Ruxandra15):

Păi tocmai, de acea nu înțeleg ce treabă are ospătarul cu tocitul. Poate ajunge foarte sus fără să tocească niciodată. Sfatul meu este foarte bun.

| Ruxandra15 a răspuns (pentru T0T):

Nu ai inteles ceea ce a vrut ea sa spuna. Ea a folosit termenul ce tocit pentru ca asa suntem noi numiti cei care invatam. Stii ce ajunge cel care nu invata deloc? Vanzator in piata. Nu mereu fara sa inveti ajungi foarte sus. Da cu pile cred si eu. Pilele se trag numai in Romania in Germania nu merge cu 300 de eruo poate cu 3000-4000 dar nici aia nu isi risca posturile pentru atata.

| T0T a răspuns (pentru Ruxandra15):

Eu mă refeream strict la termenul tocit ca atare căci eu când fac pe cineva tocilar îl fac pe bună dreptate. M-am raportat la mine și cum văd că majoritatea învață papagal mi-am permis să deduc că acei oameni au dreptate și am așteptat să mă contrazică persoana în cauză dacă nu e așa.

| Ruxandra15 a răspuns (pentru T0T):

Nu prea mai sunt persoane care sa invete papagaliceste. Sunt 2 categorii de elevi. Cei care invata, adica retin, invata de placere si cei prosti care nu stiu nici sa vorbeasca. Dar ma deranjeaza ca ei ne considera pe cei care invatam prosti, iar cei care de abia leaga 3 cuvinte sunt mari invatati.

| T0T a răspuns (pentru Ruxandra15):

Nu știu din ce colectiv faci tu parte dar pe parcursul meu ca elev am întâlnit extrem de multe persoane tocilare. Acum că sunt care nu recunosc e altă treabă, dar eu am observat aceste lucruri.

| Diana2233441 explică (pentru T0T):

Uite, acel baiat e foaarte prost si nici nu stie ce-i cu el. Treaba e ca el e popular si cei din clasa la mine se iau toti dupa gura lui... El nici nu stie ce inseamna un ''tocilar'', eu niciodata nu am tocit sau am invatat mecanic, am invatat mereu foarte usor. Sunt si o gramada care au ciuda pe mine pentru ca sunt cea mai buna din clasa. Multumesc pentru raspunsuri oricum happy

| Diana2233441 explică (pentru T0T):

Dar asa imi place mie sa fiu, nu trebuie sa ma schimb doar ca asa le place lor.

| Ruxandra15 a răspuns (pentru T0T):

Nu prea mai exista tocilari. Eu stiu persoane care la un 8 au ajuns la spital din cauza crizelor.

| T0T a răspuns (pentru Ruxandra15):

Există. Eu te contrazic categoric deoarece și eu cunosc astfel de persoane. Deci asta e, nu știu unde trăiești tu dar în jurul meu sunt tocilari și nu poți tu să îmi spui ceea ce observ eu. Mulți nu recunosc că nu sunt că normal. Dar asta văd.

| Ruxandra15 a răspuns (pentru T0T):

Sa fie ca tine. Eu ti-am spus exista doua categorii de oameni. Cei prosti care merita sa moara si cei destepti care sunt tratati scalvi in propria tara

| T0T a răspuns (pentru Ruxandra15):

Cum definești tu prostia dragă? Eu am cunoscut oameni care nu învățau dar care erau mult mai ingenioși decât alții care învățau. Prostia este relativă, nu prea poți numi un om prost, mai ales după note. Și ma ales nu poți zice că merită să moară. Câtă ipocrizie.

| Ruxandra15 a răspuns (pentru T0T):

Nu intelegi nimic din ce spun. Vorbesc la pereti.

| Ruxandra15 a răspuns (pentru Ruxandra15):

Stii care e omul prost? Cel care nu e in stare sa lege doua cuvinte si e mare avocat in Anglia. Pai ala nu trebuie sa moara? Vezi ca asta nu a fost intrebare despre idioata de Halep ok? Numai pe aia o ridicati in slavi dar la engleza e bata. Nu am facut nici liceul sportiv ca sa ma crezi chiar atat de proasta. Si ce daca mama ta e profesor de matematica? Marele Ciupala din Brasov fisu a facut contestatie de la 8 i-a dat 7 deci stiu eu cum e si cu profesorii. Mita e la ea acasa. Eu nu vreau sa mor pe 3000 de lei. Daca tu asta iti doresti mult succes.

| T0T a răspuns (pentru Ruxandra15):

Deja vorbești prostii. Nu o cunoști tu pe mama care este cea mai corectă persoană pe care eu o cunosc. Și te asigur că e peste foarte mulți profesori. De asemenea sunt luate foarte multe măsuri anti corupție în învățământ, din punctul meu de vedere unele chiar exagerate. La nivel de bac sau evaluări naționale foarte rar se mai găsesc profesori care să se riște așa mult și corectorii se aleg aleatoriu, mai ales că acum se corectează și în județe diferite, ceea ce spui tu sunt particularități.
Și nu, cei proști nu trebuie să moară. Ipocrizie. Se numește drept la viață. Cine ajunge avocat, bravo lui. Sunt vorbe goale ceea ce spui tu acum.
Halep de ce e idioată? Ce sportivă româncă a ma ajuns așa sus? Știi câți ani de muncă se află în spatele ei? Tu ce realizări ai în viață de îți permiți să vorbești așa? Măsoară-ți cuvintele. Este nerușinare asta și nesimțire. Pic de respect nu ai. Când vei avea tu realizări mai mari decât anumiți profesori sau sportivi cunoscuți și respectați în întreaga lume, căci nu e ușor să ajungi acolo, atunci să vorbești.

| Ruxandra15 a răspuns (pentru T0T):

Bravo ridic-o in slavi. Cred ca nu stii ce a declara. Nu vrea sa se intoarca in Romania. E normal asa ceva? In mijlocul sezonului isi ia vacanta. Sa isi ia dracu de tot vacanta ca m-am saturat de ifosele ei de mare vedeta. Stii cu cat la platit pe Ionita 100.000 de euro atat. Serena ii da lui Patrick 1, 5 milioane de euro pe an. De 15 ori mai mult. Unde a ajuns? Bai o bate si Cepelova locul 106 WTA. Stii de ce nu vine la Bucuresti? Fiindca va fi huiduita. Cum dracu sa joci pentru Romania cand alegi un turneu in loc de FED CUP. E logic? Eu nu lucrez pentru 2000 de lei ca sa stii. Nu ajung sa imi pierd rabdarea cu copii extrem de idioti pe care sincer i-as plesnii, profesorul meu de matematica ne plesnea si il admir pentru asta deoarece un om la 60 de ani nu mai rezista sa fie sfidat de un mucos de 14 ani. Si dupa tot parintii sunt cu gura mare. Nu, trebuie lasati sa repete clasele. Eu asa as face si copil de 10 mai mult de 7 nu ii dau deoarece oricum e prost.

| Ruxandra15 a răspuns (pentru T0T):

Respect pentru ea? NICIODATA. Da, o respect pe Begu care dupa ce a sangerat la un meci de simplu a evoluat in aceiasi zi la dublu, o respect pe Wozniaki care a jucat cu piciorul bandajat, o respect pe Serena care poate murii pe teren, o respect pe Venus care nu are voie sa faca efort, 2 ani a lipsit din tenis si la 36 de ani e in top 20. La 44 de ani sa joci la dublu nu e usor. Si vrei sa o respect pe asta care pierde si cu locul 121. (Lucic-Baroni la Us Open anul trecut). Ce sa respect la ea? Faptul ca e blonda? Ca nu e romanca ci aromanca? E ceva de admirat ca a facut liceu sportiv? Puneo sa iti scoata radical cu altgoritm ca habar nu are. Sa fim seriosi locul 3 nu ma incalzeste va cadea pe 5, o depaseste Wozniacki sigur. Ce sa admir. Numai pe ea o vezi dar cele care dupa 30 de ani depun eforturi enorme pentru a continua participarea in tenis ea la 28 de ani vrea sa isi faca familie. Pai Serena nici nu vrea sa auda de retragere la 34 de ani. Am vazut cum sa corectat Evaluarea nationala. De 5 ani se corecteaza Saguna cu Mesota si elev olimpic pe tara ia sub 9 ca e la Mesota hai sa fim seriosi cum e cu corectatul. Nu sunt asa proasta cum ma crezi, nu vin de la curul vacii si nici nu fac Maria Baiulescu ca sa ma faci nesimtita.

| T0T a răspuns (pentru Ruxandra15):

În primul rând ai un mod de a privi lucrurile complet greșit.Eu știu cum se corectează foarte bine știu cum, lucrările. În jurul meu, membrii ai familiei, sunt mulți profesori. Eu nu trăiesc pe altă lume și îți spun că e foarte greu să se realizeze ilegalități din astea. Și dacă se realizează pe puțin 80% din ăștia sunt prinși deoarece s-au luat foarte multe măsuri de combatere. Știu despre ce vorbesc iar corectorului îi este aproape imposibil să știe ce elev corectează. Adică nici nu știe, ce să mai. Nu are de unde să știe. Că sunt greșeli de corectare nu este ceva intenționat, doar că sunt oameni mai prost pregătiți, mai sunt neatenții și doze de subiectivism.
Cât despre sportivi, cum ziceam, lor nu le trebuie la nimic să scoată un radical, nu au nevoie de așa ceva deci nu ar fi logic de ce ar avea nevoie să știe când s-au ocupat și au muncit o viață pe plan sportiv. Nu există doar muncă intelectuală, există mai multe tipuri de munci și fără celelalte societatea nu ar putea funcționa. ăsta e motivul de ce respect toți oamenii din toate meseriile. Halep nu trebuie condamnată că mai pierde meciuri, treaba ei. Munca ei e cel mai bine reflectată de acel clasament și cum ziceam pentru asta e nevoie de multă muncă. Și până la urmă treaba ei că nu vrea să vină în România. Și eu sunt patriot dar nu patriot fanatic și îi înțeleg și pe cei care văd că țara asta a ajuns în ultimul hal și este o scârbă. Deci să nu condamnăm foarte mult. Fiecare învață în viață ce îi place și la ce se pricepe ma bine. Vrea să scrie nuvele, vrea să fie sportiv deci nu îi va trebui nicăieri radicali. Un om inteligent nu se încarcă cu ce nu îi trebuie.

| T0T a răspuns (pentru T0T):

Faza la tine e că vezi numai partea negativă și ai tendința să o amplifici chiar dacă o faci pe nedrept și nu e bine. Ajungi la concluzii eronate.

| Ruxandra15 a răspuns (pentru T0T):

Normal ca vad partea negativa. Traiesc in Romania si imi e rusine de asta. Pierde un meci, cu Mugura ok, Cu Rybarikova dar deja cu una de pe pozitia 106wta deja e josnic. Nu stii ce lucrare corectezi nu? Crezi ca nu sunt desigilate? Stii cat ia un profesor din meditatii in jur de 6000 de lei. Un profesor cunoscut face meditatii cu cate 3 o data. Ia 50 de lei pe sedinta. Pe zi 150. De obicei au cu minim 2 ture deci 300 de lei. Pe saptamana 1500 de lei. Pe luna 6000 de lei. Deci nu il doare daca ramane fara servici unde ia 1800 de lei.

| T0T a răspuns (pentru Ruxandra15):

Foarte mulți elevi au nevoie de meditații și aici ai și tu pe de o parte dreptate căci un profesor bun poate face elevul să înțeleagă din clasă dar trebuie să aibă și cu cine lucra. Cei care nu sunt atenți sau cei mai prost pregătiți, aleg ei, din propria inițiativă, nu obligați( că dacă ar fi obligați ar fi considerată ilegalitate). Este o alegere a elevului să se pregătească în plus în afara orelor de curs, nu văd de ce ar fi condamnabil. Mai sunt și elevi foarte buni care fac pregătire pentru a se perfecționa. E decizia lor și mi se pare un lucru pozitiv, dacă își permit. Dacă nu își permit nu fac și gata. Oricum tu te referi la general. Treaba nu e chiar așa, de exemplu sunt profesori care nu fac meditații. Mama nu mai face meditații de ceva timp. Și să fim serioși, raportându-ne la salariul de profesor extrem de mic, un salariu execrabil dacă ne raportăm la celelalte state, este o sumă bine venită. Majoritatea ar trebui respectați.
Și nu se știe pentru că înainte să fie desigilate cum ziceam nu se împart după nume la profesorii corectori, ăia nu au de unde să știe a cui lucrare o să corecteze, e imposibil. E o posibilitate de vreo 0, 1% să pice lucrarea pe mâna corectorului un cunoscut. Oricum din câte știu dacă ai copil care dă examene nici nu ai voie să corectezi anul ăla. Ca să dai mită trebuie să știi a cui lucrare îi pică la mână celui care îi dă mită ceea ce iar e imposibil. De asemenea trebuie să știi ce coleg o să ai la corectat, deoarece sunt 2 corectori, lucru iar imposibil. Totuși să nu vorbim din povești.
Și referitor la înfrângeri. Oricine mai are perioade proaste. E omenește. Iar dai dovadă de ipocrizie și faci urât când pierde deși când avea perioada aia când câștiga era bine. Crezi că pierde că așa vrea? Stai tu liniștită e omenește să mai pierzi, chiar și cu jucătoare mai slabe, se întâmplă. Halep nu este cea mai bună jucătoare dar merită respectată pentru cum e ea. E cel puțin cea mai bună jucătoare cam din istoria României.

| Ruxandra15 a răspuns (pentru T0T):

Eu nu o suport nici, cand castiga deci imi e indiferent. Cand cunosti inspectorul si ai o functie de care abuzezi poti afla la cine e lucrarea copilului tau.Si la probele de oral la bilingv bai de la 5, 5 ii dai 5 puncte iar unuia cu 5, 9 un punct nu ii dai. Stii ca la oral profesorii isi dau coate daca cunosc acel elev. Am patit-o eu. Inaintea mea a intrat o colega la engleza nu stia nimic si a luat 22 de puncte din 30. Din ce motiv? Am picat la comisia la care era profesoara noastra. Eu nici daca nu stiam nu imi dadea, nu ne-am suportat.

| SmQaLeXuTzz a răspuns (pentru Ruxandra15):

Am vazut un raspuns de-al tau mai sus...ai ceva cu ospatarii?

| Ruxandra15 a răspuns (pentru SmQaLeXuTzz):

Sincer da. Inteleg unul cu 12 clase nu a luat bacul si se angajeaza ca asa ceva. Dar deja om cu facultate, master sa se injoseasca in halul asta nu mai inteleg.

| Scarbo a răspuns:

Nu-l mai baga in seama, nu te cunoaste nu-i asa? Nu stie cine esti, deci nu are dreptul sa te judece, iar daca o face, nu ar trebui sa-ti pese. Da-mi si mie fb-ul lui te rog, in privat.

| j1NNNx a răspuns:

1. pe facebook, il poti bloca intrant pe profilul lui si apar acolo 3 puncte (...) dai acolo click si dai blocare.
2. postarile se pot sterge, intrand in modificari si dand stergere (la fel poti face si cu comentariile)
3. pentru viata reala poti vorbi cu tatal tau sau cu tatal lui si pot rezolva problema usor. Sa nu iti fie frica!

| floresdemayo a răspuns (pentru j1NNNx):

1. L-a blocat, a spus.
2. Poți șterge (elimina) doar postările din cronologia personală, nu poți lua această decizie, când e vorba de cronologia altuia.
3. Cum vrea ea...

@ Diana, dacă vezi că nu ai altă soluție, iar el continuă să te umilească, raportează-i contul (conturile, celor care îți creează probleme), bifează ce vrei, ori ia-le pe rând (în special, pct. 1, 4, 6), fă-i probleme, dacă vezi că nu rezolvi :
Pașii:
http://i.imgur.com/Suc3NJh.jpg

FB-ul nu elimină orice fel de imagini, decât dacă e vorba de nuditate/po.rnografie. Și, în aceste cazuri, doar dacă sunt raportate, în caz contrar, pot fi expuse cu zilele/lunile/anii, atât timp cât nu deranjează pe alții, deci nu sunt raportate.
Forumul lor, numit "Centrul de ajutor" e doar apă de ploaie. Dacă te uiți peste întrebări, poate vreo 90% nu au primit răspuns, iar cei care au oferit vreun sfat, au fost tot utilizatorii FB-ului, nu angajații oficiali ai acestuia.

| Diana2233441 explică (pentru j1NNNx):

Multumesc, dar ti-am spus l-am blocat si postarile altcuiva nu pot fi sterse. Cat despre viata mea ma mai gandesc la ce mi-ai spus, mersi happy

| Diana2233441 explică (pentru floresdemayo):

Multumesc big grin

| Crainstorm20 a răspuns:

De ce i-ai dat funda Ruxandrei? Nu e un sfat bun daca iti faci singura dreptate vei fi trasa la raspundere(cu exceptia auto apararii). Daca te ameninta cu moartea fa screenshot-uri si pune-le pe telefon. Dupa care te duci la politie. Parintii lui vor primii amenda si-l vor invata minte!

| Ruxandra15 a răspuns (pentru Crainstorm20):

Dar ce are draga? Vrei sa o ia la bataie? Omul trebuie sa se apere. Asa am facut si meu si i-am rupt mana uneia. Am spus sa il IGNORE. Ce nu ai inteles din ultima fraza?

| Diana2233441 explică (pentru Crainstorm20):

Pentru ca restul vorbeau de ospatari

| Crainstorm20 a răspuns (pentru Ruxandra15):

A ignora nu merge de obicei. Mai ales daca ameninta cu moartea.
(Ex: daca te-ar ameninta cineva cu cutitul pe strada, n-ai apela la autoritati dupa incident sau ai astepta sa te omoare?)

PS sunt baiat, nu fata :-)

| klau074 a răspuns:

Cel mai bun sfat vorbeste cu parinti tai parerea mea big grin

| Diana2233441 explică:

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri, pana la urma voi face ceva dar nu ma complic prea tare, pentru ca el tot ajunge sa-mi pupe picioarele. Si asa ca e un prost de nota 10, daca oile ar avea mintea lui ar ajunge sa pasca pe beton laughing