| anonim_4396 a întrebat:

Hei TPU, am nevoie de niste sfaturi în legătură cu ceva.Deci de ceva timp, cam de o săptămână, când merg cu bicicleta pe trotuar vad același băiat(nu il cunosc și nici nu am vorbit cu el vreodată, de vara asta l-am văzut prima oara) și chestia e că mereu când mă vede se uita la mine și îmi și zâmbește (de exemplu azi când trecea pe o alee a întors de 2 ori capul spre partea in care eram eu)+ că mă gândesc că o persoană oarecare nu s-ar uita așa la mine. Oricum am cam început să îl plac cred și na, voi credeți că mă place și el? Problema e că a trecut aproape o săptamana de când tot îl văd și vreau să vorbesc cu el și să îl cunosc, dar e jenant pentru că un băiat îi vorbește unei fete și așa poate mă consideră dubioasă și disperata.Mi se pare că el e genul de băiat mai timid și de aceea nu îl văd să vorbească cu mine.Ma gândeam la câteva idei: as putea sa îl întreb cât e ceasul sau ceva și după nu știu (era chiar azi pe banca singur, dar mi-a fost rușine să îl întreb ceva) sau sa ii spun că i-a picat o foaie pe jos și scriu eu ceva in ea.Va rog, am nevoie de sfaturi și din astea pentru că m-am saturat să treacă atâtea zile și eu tot sa regret că de ce nu am făcut un lucru sau așa.Dau fundiță!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu-i scrie pe foaie. happy E copilăresc.
Întreabă - l cât este ora, una alta, fi lejera. Nu e atât de grav sa abordezi pe cineva. Dacă zici ca îți zâmbește, crede-mă, nu zambesti oricui. Zambesti cuiva doar dacă te bucuri ca îl vezi, ca ești binedispus /a, ca e frumos/frumoasă, etc.
Fă pasul dacă îți place de el. E ceva normal. De când e lumea lucrurile astea se petrec. Nu o sa pari dubioasa, keep calm. happy

PS: Nu uita ca trebuie sa fii feminina. Gândește-te alte fete cum ar reacționa în locul tău.

Cu drag!

| iuliasz14 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mulțumesc frumos de sfaturi! Ai scris foarte drăguț ☺

8 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Voi credeți că mă place și el? Da.
poate mă consideră dubioasă și disperata. Nu are de ce.
as putea sa îl întreb cât e ceasul. E perfect.
m-am saturat să treacă atâtea zile și eu tot sa regret că de ce nu am făcut un lucru. E perfect, este un lucru important, să îl faci.

| iuliasz14 a răspuns (pentru sadrian46):

Mulțumesc frumos de sfat!

| MademoiselleCosmina a răspuns:

Ce dragut happy
Pai, eu zic sa intri direct in vorba cu el, nu te va crede disperata, cineva trebuie sa faca primul pas.
Totul va veni de la sine, nu trebuie sa te ingrijorezi. happy

| iuliasz14 a răspuns (pentru MademoiselleCosmina):

Pai problema e că, de obicei, un băiat intra într-o conversație cu o fata, nu invers, eu așa știam..plus că după cum am zis mai sus îmi e frica sa nu mă considere ciudată sau așa(eu nici nu îl cunosc sau nu am vorbit vreodată de aceea zic)Mersi frumos de sfat!?

| MademoiselleCosmina a răspuns (pentru iuliasz14):

Daca ti se pare ca e timid, va face greu primul pas. Asa ca ar trebui sa iei tu atitudine. Nu se va intampla nimic.
Vremurile s-au schimbat happy