| blessedbygod a întrebat:

Am o mare problemă. În primul rând, scuza-ţi categoria dar am nevoie urgentă de ajutor. Am 14 ani şi sunt penticostal (cel puţin familia mea este). Părinţii mei merg destul de des la biserică, la fel şi eu. Aici intervine problema: vreau să mă pocăiesc de adevăratelea, dar, de fiecare dată când încerc să mă împac cu Domnul, diavolul mă ispiteşte. Am foarte multe păcate, mă rog să mi se ierte, cred că mi se iartă iar după aceea, fac din nou altele, neputând să mă abţin. Toată lumea din jur şi din colectivul meu de prieteni şi cunoştinţe crede că sunt aproape "sfânt". Vreau să devin pocăit dar, ceva mă opreşte. Mă rog intens dar diavolul tot biruieşte. Vreau să arăt lumii prin fapte că mă schimb, persoanele apropriete vor observa asta din comportament. Cu părinţii nu vreau să discut deci vă rog nu spune-ţi să discut cu ei chiar dacă e cea mai bună soluţie. De asemenea, nu vreau chestii şi ideologii de felul: "Dumnezeu nu există", "Penticostalii sunt nişte secte"(nu sunt, ca să ştiţi şi voi-conform Wikipedia, numărul ortodocşilor este aproximativ egal cu cel al penticostalilor), "Eşti nebun" sau alte chestii care vă vin în cap sau să râdeţi. Sper să mă ajutaţi şi Dumnezeu să vă binecuvânteze. Încă o dată, scuza-ţi categoria.
P.S.: Scuza-ţi greşelile de ortografie.

6 răspunsuri:
| DNSK a răspuns:

Uau.straight face

P.S. sunt doar 2 biserici: Ortodoxa si Catolica. bafta mare la rugaciuni. roaga-te la Doamne Doamne sa-l tina departe pe diavolhee hee

| blessedbygod explică (pentru DNSK):

P.S.: Mai ieşi şi tu în lume. (se pare că ai nevoie mare de asta) tongue

| DNSK a răspuns (pentru blessedbygod):

laughing) bine, bine, sunt 3. ortodoxa, catolica, si penticostala. e bine asa?

| sublime89 a răspuns:

De ce crezi tu ca diavolul te ispiteste?

| Cigarettă a răspuns:

Eu sunt Ortodoxă şi sunt la un Liceu Teologic. Colegii mei sunt ba penticostali, ba altă religie, iar eu şi încă 4 suntem ortodoxi în fine...
Din "cunoştinţele mele ", din câte am înţeles la colegi te pocăieşti atunci când tu crezi că acum ţi-a venit "momentul" să faci acest "pas"... Orice om are păcate, la fel şi "pocăiţii". Dacă părinţii tău sunt penticostali ca şi tine şi sunt şi pocăiţi ar trebui să vorbeşti cu ei, deoarece ei sunt singurii care ştie ce şi cum thinking, ei au trecut prin asta.
Dacă nu du-te la un "preot" [nu ştiu cum se spune la voi laughing ] şi explică-i toată situaţia iar el te va ajuta şi-ţi va spune dacă NU sau dacă Da, să te pocăieşti :d şi-ţi va explica mai bine tot ce ţine de "pocăinţă"
Baftă happy