| PadureDianaAlexandra a întrebat:

Am o mare problema..m.am mutat in Franta cu parintii de jumatate de an si nu ma pot adapta zici. Sunt nevoita sa repet un an de scoala pentru a invata limba(am aproape 16 ani), iar acasa intrasem prima intr-o clasa de filo..cu media 9.71. Iubeam sa citesc si mergeam la olimpiade de romana.aici nici nu ma pot exprima.parintii nu ma inteleg.iar eu plang in fiecare noapte.nu.mi place aici si urasc francezii.nu.mi plac ca si oameni..nu.mi pot face prieteni..nu ma pot lipi de nimeni. urasc limba asta si ..am incercat chiar si sa ma sinucid.acasa nu ma pot intoarce..situatia financiara nu e una roz..plus ca am pierdut deja mult din materia clasei a9a..nu stiu ce sa fac..ma simt oribil.

2 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Sa-ti explic simplu: obisnuieste-te cu situatia, pentru ca lucrurile nu se vor schimba.

Niciodata sa nu irosesti un moment de criza ca sa devii mai buna. Acesta este un moment de criza, cand pe baza incapacitatii tale de a te exprima, toate lucrurile au devenit negre.

Ai tai cu siguranta vad schimbarea dar nu au ce sa faca. Spera ca vei putea sa intelegi suferinta lor in incercarea de a iti oferi o viata mai buna.

Franceza nu este cea mai usoara limba, dar nici cea mai grea. Ai fost olimpica la romana atunci poti sa incepi sa studiezi si franceza.

Nu zice nimeni ca e usor. E chiar putin dificil. Nu foarte. Dar cu sarguinta poti deveni foarte buna in franceza. In plus ala este viitorul tau.

Lasa trecutul ca nu mai exista. Traieste momentul si pregateste-ti viitorul invatand atat franceza cat si alte chestii la scoala.

E momentul sa iti demonstrezi tie ca poti cuceri si o chestie care pare imposibila in acest moment.

Si nu uita, si francezii au mari scriitori. Cititi in romana suna ca din gaura de canal. Cititi in limba lor sunt mult mai expresivi.

E momentul sa te reinventezi, sa fii o noua tu, mai buna. Mai eficienta. Diferita in sensul bun fata de tot ce ai fost pana acum.

Si nu sunt chiar multi oameni care primesc sansa asta. Foloseste-o.

| Stefanismyname a răspuns:

Ai suflet de nationalista... Vorbeste cu parintii tai ca tu sa te intorci in Romania, la bunici sau la frati/surorile lor...Ei pot ramane acolo sa munceasca, explica le ca nu iti place acolo, ca vrei sa revii in tara, mult noroc. Sper ca la anul sa fii in Romania si sa iesi prima la olimpiadele de romana