| cat212 a întrebat:

Aseara mi-a fost furata geanta si aveam in ea: telefon, buletin, abonamente(tramvai, biblioteca) si ceva bani. Ce poate face cel care mi-a gasit buletinul sa faca cu el? norocul meu ca nu aveam si cheile de la casa...

2 răspunsuri:
| ASIGURATORUL a răspuns:

De urgenta trebuie sa anunti bancile unde ai conturi deschise sau carduri si opertorii de telefonie mobila pentru a restrictiona eventualele abonamente.Va trebui sa mergi la politie pentru a declara furtul buletinului si sa iti faci unul nou.Imi pare nespus de rau pentru cele intamplate.

| REDSQ a răspuns:

Ca sa te linistesc, nu prea poate sa mai faca ceva cu ele, hotii sunt interesati de bunuri mai practice nu hartii. daca nu ai avut card bancar... atunci nu e prb! Stay chillwinking Tot ce e sa faci e sa declari pierdut si apoi sa faci alt buletin (carte de identitate) la Politie. Ai ramas fara banii din geanta cu siguranta, insa restul nu au avut ce face cu ele. In cel mai bun caz: ar putea sa-ti returneze cineva documentele poate chiar hotii./ In cel mai rau caz: nu ar mai returna nimeni nimic. Dar buletinul trebuie facut. Atentie pe viitor la hoti, la persoane care se uita insistent de aproape, la persoane suspecte de prin aglomeratii (mijloace de transport), cluburi, concerte in aer liber etc.