| HubbaBubbaEmm a întrebat:

Hei TPU, am si eu o rugaminte, vreau un fel de regim de ingrasare, dar nu ingrasare cu mc donald's si kfc, vreau muschi, vreau alt ceva... De cand am slabit cica mi se vad oasele, dar eu tot grasa ma vad. Am slabit excesiv si sunt dependenta de acest lucru, chiar daca mananc enorm nu ma mai ingras, ba chiar slabesc... Vreau un regim neaparat. FUNDA sad

Răspuns Câştigător
| Ionait a răspuns:

Iti calculezi rata metabolica bazala (BMR) afland astfel de cate calorii ai tu nevoie zilnic. La acele calorii adaugi in 2-300 pentru a fi pe surplus (implicit pentru a te ingrasa). Astepti 1-2 saptamani si daca vezi ca nici asa nu te ingrasi, mai adaugi inca 2-300. Din ce ai spus in intrebare poti fi tipul ectomorf extrem. In cazul asta ai putea sa incerci niste multivitamine.

Muschii nu se fac stand in fata unui PC in nici intr-un caz. Daca vrei muschi va trebui sa ii pui la munca (nu vorbesc aici de sala de forta). Orice fel de miscare e bun (cauta pe google 'calisthenics').

Incearca sa iti calculezi niste macro-uri si sa le urmezi pe acelea (macro-uri = macronutrienti -- ai putea incerca 40% proteine/40% carbohidrati/20% grasime)