| LorenaaA14 a întrebat:

Astăzi m-am certat cu o fata și mi-a dat o palma tare.Eu nervoasa i-am dat un pumn și acum ii curge sânge. Cui ii scade nota la purtare?

10 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Posibil amandurora. Depinde de profesor cum vede situatia.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod normal trebuie sa fiti pedepsite ambele, ea ca a inceput si tu c-ai continuat si chiar cu intensitate mai mare.

| Violleta2022 a răspuns:

Posibil sa fiti pedepsite amandoua, sau doar tu.
Ramane la latitudinea dirigintei si la ce vor spune martorii.

| Donsavas a răspuns:

Ambele veti avea de suferit daca nu va impacati. Sunteti oameni,gresiti,dar greseli de genul asta se tot repeta daca nu se iau masuri,deoarece devin obiceiuri. Asa cum loviti acum,o veti face si maine,intre voi sau acasa cu ceilalti. Asumati-va ce ati facut si nu va mai ganditi una la alta. Impacati-va pentru binele amandurora,pentru a nu agrava situatia. Asa veti fi doar atentionate. Daca cineva te injura sau iti vorbeste,cea mai mare greseala este sa ajungi sa reactionezi cum vrea omul acela. Tu ai dreptul de a alege ce vrei sa faci si daca vrei sa dai dovada de un om rational,cu discernamant,te gandesti si ce se va intampla in urma actiunilor tale. Posibilitati sunt destule si autorii trebuie sa plateasca sau sa fie rasplatiti cand ii afecteaza cu ceva pe cei din jur. Impacati-va,asa se va trece mai usor cu vedea. Nu tine de greseala ta si fa o pe acea persoana sa te ierte chiar daca ea ti a gresit, nu conteaza. Fa tot ce poti face sa ti fie tie bine, altfel iti va fi mai rau, va va fi amandurora, acum gandeste-te daca asta vrei!

| Iyulia3712 a răspuns:

Amandoua aveti foarte mult de pierdut daca in fata directiunii continuati sa aratati ca sunteti in conflict. Sfatul meu: Vorbeste cu ea si explica-i ca cel mai bine ar fi sa va puneti povestile de acord, sa inventati ceva ca sa nu para fix ca o bataie sau sa treceti peste, ca sa nu faceti chestia asta mai problematica decat e deja. Daca o sa ramaneti certate, nu o sa faceti decat sa va incriminati una pe alta si ambele veti primi nota scazuta la purtare.

| Ymela a răspuns:

La amandoua.

Răspuns utilizator avertizat
| Anna55555 a răspuns:

Dacă nu ajungeți la o înțelegere sau dacă nu găsește alta cale dirigintele\diriginta va va scade puncte la purtare. În orice caz veți fi pedepsite ambele, acum depinde cum. Și eu în clasa am doi colegi cu aceeași situație. Unul îl provoca, iar celalalt, normal, reacționează. E firesc și e greu sa nu ii bagi în seama. Fii puternica, nu exagera nici tu, dar nici nu o lasă să te calce în picioare. Discuta cu ea, cu părinții, cu dirigintele și impacati-va. Dacă nu reușiți sa fiți prietene, sa descoperiți lucruri împreună, cum ar fi energia, nevoia de a va exprima, măcar încearcă sa canalizezi energia pe altceva și nu fi afectata. Funditaa?

| LorenaaA14 explică (pentru Anna55555):

Nu am ce discuta cu eaa, e o distrusă

| Anna55555 a răspuns (pentru LorenaaA14):

Te înțeleg! Sa îmi zici cum s-a rezolvat situația.