| BoMbOnIkRoOzSiDuLcE a întrebat:

Care este diferenta intre un aparat dentar fix si unul mobil? Eu trebuie sa port mai intai mobil, iar dupa fix. Cum arata cel mobil? Cam cat timp o sa-l port? Ce restrictii o sa am? O sa am dificultati la vorbire sau chestii de genu? :/ Dau funda :**

1 răspuns:
| Cigarettă a răspuns:

Eu am purtat 2 aparate mobile, iar acum port fix [ sus şi jos ].
Cel mobil îl poţi da jos, în schimb cel fix nu.
Depinde de ce problemă ai. Ortodontul va decide cât timp trebuie să porţi fiecare aparat în parte happy
O să fie greu la început până când te obişnuieşti cu el happy. Îmi aduc aminte când purtam aparat mobil eram cam Sss-sâsâită laughing [adoram asta la engleză], în schimb acum la cel mobil[port şi sus şi jos] nu am niciun stres, deşii la început mi-au făcut răni la gingie. x_X
Deci nu ai de ce să te sperii. Gândeşte-te că după ce-l vei da jos vei avea o dantură frumoasă happy [Asta îmi spun în fiecare zi laughing ]