| anonim_4396 a întrebat:

Hei TPU cce sa ma fac? am inceput scoala de curand si acum sunt la liceu pe clasa a noua da nu imi place de loc pentru ca asa zisi,,colegi de clasa,,caci numai colegi nu se numesc mereu isi bat joc de mine mi s-a furat telefonul, nu ma lasa inpace, si tot sunt violenti cu mine vede cum sunt eu eu sunt o fire mai bland si mai retrasa acum nu stiu cum sa ma conport sa fie bine sad

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Seby mămică, prinde atitudine.
Ok. eşti calm, retras, dar totul are o limită. Dacă eşti la liceul dorit, nu renunţa doar pentru că colegii te dezamăgesc.Depinde doar de tine.Demonstrează-le că se înşeală, că nimeni nu are dreptul de a-şi bate joc de tine. Pune punct şi nu-i băga în seama.Formează-ţi un cerc de amici cu care să stai în pauză.Nu neapărat din clasa ta.

Ai grijă de tine şi capu' sus!

6 răspunsuri:
| chazz a răspuns:

Trebuie sa fii mai increzator asa e la inceput sa vad cine cum si ce.O sa fie mai greu daca deja au inceput sa faca caterinca.Dar nu ii mai lasa asa si daca se da unu la tine smardoiestel bagai una ceva.Nu vreau sa instig la violenta dar cu animalele trebuie sa fii animalhappy

| BeYourSelf7 a răspuns:

Cam asa e la liceu..si eu sunt tot in clasa a 9a..si am inteles ca ori esti prada ori pradator..mergi la sala, opune rezistentahappy cu profi, parinti, politie, diriginte/ta nu rezolvi nimic.

| ingerasdulke15 a răspuns:

Si eu usnt la liceu sun a 10 si eu in a 9 mi s-a intamplat tot la fel cu colegi se cam loau de mine pentru ca eram noua dar acum sunt prietene cu toti si ma inteleg super cu toti colegi nu iti fa griji dupa semestu 2 o sa incepi si tu sa te acomodezi la liceuwinking

| xJustJuss a răspuns:

Frate impune respect sa stie lumea cu cine vorbesti.
Daca nu asculta de voie buna chemi un prieten bun sau stai pe langa aia mai mari sau ceva de genul.
Daca nu ai niciun prieten bun iti faci tu.
Sau pur si simplu nu ii baga in seama.winking

| sebydoda a răspuns:

As vrea sa va dau funda la toti pentru ca fiecare mesaj in parte ma incurajat va multumesc o sa ma mai gandesc la cine dau funda sa vad a carui sat imi este mai folositor eu va-s da la toti

| Doroti a răspuns:

Pai vezi daca nu mai ai un coleg tot cu aceeasi problema ca si tine. Daca nu ai inceraca si tu sa ii faci sa creada ca poti fi si altfel si ca nu esti bataia lor de joc!
Sper ca sfatul meu sa te ajute si sa nu mai fi bataia lor de joc. :*