| NoNameasdod a întrebat:

Hei TPU.
Deci am nevoie de ajutor la un exercitiu.Am cautat peste tot: culegeri,manual, chiar si pe net. Si nu am gasit ceva asemanator.
Exercitiul e cam asa : 9(la puterea ) : (-3) [la puterea 40 ].
Stiu ca sunt exercitii dar au aceleasi puteri,sau aceleasi baze,dar asta are si baze diferite,si puteri, si unul dintre ele e numar negativ (cel cu ``-3``.) Deci, ma puteti ajuta va rog? sad
Chiar nu gasesc pe nicaieri.
DAU FUNDA SI VOT :*.

6 răspunsuri:
| andrei123 a răspuns:

Deci 9 la puterea 40 il scrii ca fiind 3 la puterea 80. iar pe (-3) la puterea 40 = 3 la puterea 40 ( din cate imi amintesc un nr negativ ridicat la o putere para da un nr pozitiv)
iar 3 la puterea 80: 3 la puterea 40 = 3 la puterea 40. sper sa fie asa.

| NoNameasdod explică (pentru andrei123):

Nu doamne. cam ciudata rezolvarea nu stiu cum ai ajuns la asta [rezultat thinking ]
In fine. avea si la final rezultatul dar nu toata rezolvarea.
Intr-un final mi-am dat seama happy. SI DA LA FEL CA LA FINAL
Daca vrei iti spun cum se face [ daca vrei si te ajuta cu cv. ]

| SeErgiuTzZz a răspuns:

9 (la puterea 40 ) il transformi in (3 la puterea 2-a)totul la puterea a 40. Apoi se inmultesc puterile si ne da 3 la puterea 80. Dupa care 3 la puterea 80 : (-3) = -3 la puterea 79. Insa nu sunt sigur daca e asa.

| NoNameasdod explică (pentru SeErgiuTzZz):

Nu e asa. Sunt raspunsuri la final si nu da atat sad.
Din pacate, am doar rezultatul, nu intreaga rezolvare.

| SeErgiuTzZz a răspuns (pentru NoNameasdod):

Nu toate cele de la final sunt corecte.

| NoNameasdod explică (pentru SeErgiuTzZz):

Ba da, marea majoritate happy.
Si, cum am mai zis - l-am rezolvat deja si a dat ca la final.
Si l-am dat si profului de mate happy, asa e. [3 la puterea 10 ] :*.