| MeForeverAlone a întrebat:

Deci eu aș vrea să mă transfer. Sunt în clasa a 10 a, la un liceu din Prahova, pe profil economic-administrație publică.
Eu vreau să merg la un liceu din București, știu că este o pretenție mare dar am rude acolo și nu va fi o problemă, iar cu notele cred că mă descurc, anul trecut am avut 9, 85 media anuală și cred că o voi avea tot cam atât și anul acesta, dacă nu mai mare.
Oricum, întrebarea mea este ce licee sunt în București, în sectorul 4 sau în apropierea lui, și ce îmi recomandați:
-Mă interesează foarte mult limbile străine
-Știu matematică destul de bine (dar să nu-mi propuneți mate-info pentru că nu o să mă încurc vreodată cu acel profil)
-Îmi place și româna, literatura
-Sunt bâtă la fizică sau chimie, deci pe astea nu o să le includ. Oricum, din câte știu nu se mai fac din a 11 a la majoritatea liceelor.
Acum, eu vreau să știu dacă va fi o problemă să mă transfer de exemplu de la profilul economic la filologie sau la real ( dacă așa se numește).
Îi întreb mai mult pe cei din Ploiești și București care știu cum stă treaba, cunosc liceele, profilurile și cerințele de acolo.
Ofer fundă celui mai bun răspuns!

Răspuns Câştigător
| BroascaCuElice a răspuns:

Daca vrei sa mergi la filologie trebuie sa inveti latina deoarece dai teza din acea materie
Eu am terminat stiinte sociale dar cunosc persoane care s-au transferat de la profil real la uman si au trebuit sa dea diferente ( la materiile din care se da teza)

12 răspunsuri:
| BroascaCuElice a răspuns:

Nu e nicio problema in a te transfera la filologie ci pur si simplu o sa dai diferentele la latina, deoarece dai teza la acea materie

| MeForeverAlone explică (pentru BroascaCuElice):

Deci ar trebui să învăț latină, nu?
Ești la psihologie, îmi poți spune sigur?

| MeForeverAlone explică (pentru BroascaCuElice):

Pe mine nu ma deranjeaza sa invat latina, dau oricum teza la franceza si mi-ar placea mai mult sa dau la latina.
Deci cand spui ca trebuie sa dau,, diferente`` sa inteleg ca e vorba de niste teste la inceputul anului, inainte sa ma transfer? Si dau doar la latina, sau si la altceva?

| BroascaCuElice a răspuns (pentru MeForeverAlone):

Doar la latina, nu le dai inainte sa te transferi ci cand o sa hotarasca profesorul ca esti pregatit pentru asta deoarece trebuie sa te ajute cu materia

| MeForeverAlone explică (pentru BroascaCuElice):

Ok, mersi
ti-am dat funda, dar daca mai ai aflii si alte informatii poti sa mi le lasi aici intr-un mesaj?

| BroascaCuElice a răspuns (pentru MeForeverAlone):

Sigur, daca mai vrei detalii da-mi un mesaj

| BroascaCuElice a răspuns (pentru MeForeverAlone):

Daca vrei sa mergi la filologie trebuie sa inveti latina deoarece dai teza din acea materie
Eu am terminat stiinte sociale dar cunosc persoane care s-au transferat de la profil real la uman si au trebuit sa dea diferente ( la materiile din care se da teza)

| Drimmero a răspuns:

O sa dai diferente cel mai probabil la niste materii usoare, filologia este foarte frumoasa, inveti tot ce se poate invata acolo.
Niciodata nu am inteles ce rol are teza la latina,, dar treaca-mearga.

| MeForeverAlone explică (pentru Drimmero):

E limba noastră materna, probabil de aceea laughing

| Drimmero a răspuns (pentru MeForeverAlone):

Din latina s-au metamorfozat mai multe limbi, pe criteriul asta engleza si franceza sunt si ele limbi materne, se da teza din ele la filologie.

| MeForeverAlone explică (pentru Drimmero):

Din amândouă?

| Drimmero a răspuns (pentru MeForeverAlone):

Depinde pe ce e specializat liceul respectiv,, eu am dat la engleza, de exemplu.

| MeForeverAlone explică (pentru Drimmero):

și eu am dat la franceză happy