| unknown2518 a întrebat:

In dimineata asta m-am trezit cu niste dureri teribile de burta. Ideea e ca tot timpul cand sunt stresata mi se face rau. Anul asta sunt clasa a 8 a, si efectiv nu stiu ce sa fac sa fie bine. La matematica profesoara ne-a dat un test initial absolut oribil, si eu sunt chiar si mai speriata ca inainte. Imi e foarte frica ca voi da gres. Nu pentru ca nu invat, pentru ca eu chiar invat si foarte mult, nici pentru ca sunt proasta, dar efectiv am creierul extenuat. Ajung acasa si fac 2 pagini in 3 ore, pentru ca efectiv nu mai am putere. Va rog. Recomandati-mi niste pastile sau ceva sa pot sa ma concentrez. Nu vreau sa o dau in bara... Simt ca tot ce vreau e sa dorm, dar nu mai am timp de asa ceva... Si creierul meu e la pamant. Cat mai repede va rog.

5 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Lasa pastilele. La varsta ta nu ar trebui sa ai minte obosita. Lasa telefonul, calculatorul si televizorul cateva zile sa vezi ce bine te simti. Du-te si te plimba prin parc, du-te la inot ca sa te relaxezi. Nu te stresa din cauza scolii, ai incredere ca poti face fata. Durerile de burta sunt datorate stresului. Poti vorbi si cu parintii tai despre acest lucru. Bafta.

| Printesa10TM a răspuns:

Odihneste-te mai mult si nu te stresa.

| Printesa10TM a răspuns:

Sa nu te stresezi. Eu cand am fost a opta, inainte de examen m-am stresat foarte mult si am stat o saptamana in spital. Nu a ajutat la nimic doar mi-am facut mie rau. Nu te stresa, fii relaxata pentru ca o sa treaca. Bafta!

| VreauSaAjut2000 a răspuns:

E complet normal sa-ti fie rau cand esti stresata, si eu cand sunt stresat la scoala cand ne asculta, de exemplu si deschide catalogul, parca mi se face febra ( asta cand nu invat si chiar sunt stresat ). deci esti prea stresata, nu poti sa incerci sa nu-ti mai fie rau, ci poti incerca sa nu te mai stresezi si asa ai rezolvat problema.
Stii care e problema? Degeaba te stresezi pentru ca viitorul va fi acelasi, daca ai dat sa zicem un test si nu stii daca ai facut bine sau nu, de ce te stresezi? pentru ca rezultatul tot ala o sa fie, incearca sa controlezi tu stresul, fii relaxata, nu lasa stresul sa te controleze. Spune-ti in gand ca nu-ti pasa si ce naiba sa ma stresez eu pentru x si y, chiar daca iti pasa, te va ajuta putinwinking

| MACosmin a răspuns:

Decat sa iei pastile mai bine dormi mai mult, iti recomand sa dormi minim 8 ore / noapte si sa te culci mai devreme. Daca ai smartphone ia-ti aplicatia SleppyTime