| Wary_Forsaken_2001 a întrebat:

Hei TPU, sunt genul de copil bun la toate materiile, bine, excluzând geografia la care am media 9, dar nu știu ce să fac după ce termin liceul! Adică sunt la mate-info clasa I, pot să mă duc oriunde doresc dar nu știu unde. Ca să fiu sincer, sunt mai pasionat de partea reala ( mate, info, fizica, chimie etc. ) decât de cea umana ( româna, istorie, geografie, etc. ) dar totuși ma pricep și la partea umana chiar dacă nu prea mă pasionează. Sunt o grămada de facultăți, meserii și chiar nu am habar ce să fac, îmi puteți da un sfat? Ce drum ar trebui să îmi aleg pentru a avea cea mai buna soartă și dați-mi cât mai multe detalii despre el ( cât de sigur este locul de munca ca să știu că nu risc să ajung vânzător la supermarket, cât de bine este plătit... )? P.S. răspunsul fără argumente concrete este ignorat! Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| Silviu0101 a răspuns:

Pe partea reala ca meserii de viitor exista doar 2 facultati de viitor in Romania. Informatica si Medicina. Restul tot ce inseamna mate, chimie, fizica, biologie sunt meserii de rahat in care castigi foarte putini. Ca o comparatie, gandeste-te ca dupa 10 ani de munca un informatician sau un doctor castiga de minim 5 ori cat castiga restul meseriilor enumerate de mine, nici nu mai zic de statutul social pe care il ai... Cand spui doctor e una, cand zici profesor e alta...

2 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Eu recomand domeniul informatica e de viitor

| OnuOnulică a răspuns:

Ești abia clasa 9-a deci ai timp să-ți găsești o meserie până când termini liceul și facultatea. Dacă îți place matematica sau fizica, chimie atunci axează-te pe meseria de profesor. Poți câștiga destul de mult dacă termini facultatea și ai noroc să prinzi la un liceu/facultate bună la care să predai.