| omulpaiangan a întrebat:

Hei TPU, vreau sa-mi dau singur gaura pentru cercel in ureche.Am citit pe net ca trebuie sa iau o seringa, bag acul in spirt, bag in ureche si imi pun cercelul medicinal care si asta a trecut prin spirt in ureche. Doare? Cercelul pot sa mi-l dau jos in fiecare seara? Am citit ca trebuie lasat o luna fara sa il dai jos.Voi fii ajutat de un prieten care si-a facut singur gaura.

2 răspunsuri:
| thegatekeeper a răspuns:

Da, iti poti face cu un ac de seringa sau cu o branula, pe care le dezinfectezi in prealabil, chiar daca sunt noi. Si cercelul trebuie dezinfectat, de asemenea. Daca iti faci in lob si nu in cartilaj, nu doare decat foarte putin, cam 3-4 pe o scara de la 1 la 10. Ar fi bine ca dupa ce ti-l faci, sa nu scoti cercelul macar doua saptamani, fiindca exista riscul sa iriti zona si sa se infecteze. Dupa doua saptamani il poti inlocui cu altul. De asemenea, zona trebuie curatata o data sau de doua ori pe zi (cu putina apa calda), pentru ca va curge o mica cantitate de limfa. Nu e neaparat nevoie de ajutorul cuiva. E foarte simplu sa iti faci si singur.

| BornToBeLoved a răspuns:

O sa doara putin iti dai
Seama. Nu fi fatalau! E o
Prostie ce faci! Iti dau 2
Argumente:1: nu se mai poarta
2: o sa ai gaura aia
Toata viata si, daca o faci tu ar putea sa iasa inestetic! Bafta!