| zSchizophrenic a întrebat:

Heii!sad.Am o problema la care nu stiu ce sa mai fac, cum sa procedez.Eu am avut o realtie de 2 ani cu un baiat,ne-am despartit din vina lui,probleme destul de grave. Apoi am cunoscut un alt baiat,pot spune ca de cand l-am privit,m-am indragostit pe loc, iar el la fel.Am decis sa fim mai mult decat prieteni(trecuse doua luni de cand ma despartise-m de celalat baiat).La inceput a fost totul frumos,totul decurgea perfect, dar de la un timp eu ma schimbase-m.Simteam ca nu-l mai iubesc,ca nu mai am nici un fel de sentimente pentru el;-? Au trecut doua luni de cand suntem impreuna, iar acum 2 zile,am decis sa pun punctsad. Daca nu mai simt nimic,pentru ce sa mai stau cu el? Apoi dupa un timp mai indelungat sa-l fac sa sufere,nu vreau! Tot imi pun o intrebare:Ce lipseste? Eu chiar vreau sa fiu cu el, dar nu mai simt NIMIC.Nu stiu ce sa ma mai fac.Stiu ca daca ar pati ceva, as inebunii.Sa fie si de la fostul? Ca am inceput o relatie prea repede dupa despartirea aia de doi ani? Sau? Cu cel de-al doilea,am vorbit si vrea sa ne impacam,chiar daca stie ca nu mai simt nimic pentru el, adica as vrea sa-l iubesc cum face el.Simt ca sunt rece! Ce sa fac?sad.Vreau sa fiu din nou ca inainte,sa fiu din nou fericita, sa fac cumva sa-mi revina sentimentele astea inapoisad.Va rog ajutati-ma!sad. Funda+Vot; 3.

Răspuns Câştigător
| SaveTheNature a răspuns:

Buna! Sa-ti zic parerea mea.
Eu sunt baiat. Dealungul timpulu am avut nenumarate relatii. Acum am 27 de ani. Si am avut pana la aceasta varsta cel putin 7 relatii (unele de 2 ani, unele de 6 luni, altele de 2 3 luni).
In tot acest timp mi-am dat seama de un lucru. Nu se poate ca intro relatie ambii parteneri sa iubeasca la fel de mult.
Fetele pe care le iubeam,nu ma iubeau ele. Pe fetele pe care nu le iubeam, ele ma iubeau. Era exact pe dos.
Dar de cele mai multe ori vina despartirilor a fost a mea. Sa-ti explic si de ce. Auzeam de la unul si de la altul ca fetele sunt pe interes si-o chestii din astea, si daca o simteam putin ca e pe interes nu mai stateam cu ea, de frica sa nu profite de mine. Apoi mai era problema ca eu, avand fata langa mine, nu eram multumit,. Vroiam mai mult. Una mai frumoasa, mai desteapta, mai mai.
Dar am tras o concluzie. Decat sa iubesc pe cineva si sa sufar. Mai bine imi iau pe cineva care sa ma iubeasca si invat sa o iubesc.
Asta am si facut. M-am casatorit cu o fata pe care o vedeam si copil, si prostutza, si naiva. M-am multumit cu faptul ca e frumusica si ca ma iubeste.
Dar in timp, am invatat sa o iubesc. M-am obisnuit atat de mult incat nu mai vreau alta. M-i se par celelate prostute si a mea nu.
M-i se par celelalte sterse si urate si a mea nu.
Si sincer iti spun nici sani nu prea arelaughing) Dar chiar nu ma deranjeaza.
Tu trebuie saa te hotarasti ce vrei.
Iti dau un sfat, daca baiatul te iubeste, daca e la locul lui (adica nu e golan), si pe deasupra provine si dintr-o familie normala ( nu de alcoolisti etc) eu zic sa-l pastrezi.
Baietii in general dau cu picorul fetelor. Mai ales sub varsta de 20 de ani. e greu sa gasesti un baiat sa tina la relatie.
Acum baietii sunt mai pretentiosi decat fetele ca au de unde alege.
Majoritatea baietilor sunt plecati in strainatate si fetele au ramas. Si ai de unde alege ho ho.
Eu acum la cat ma iubeste ea, nu trebuie sa imi mai fac griji ca o sa ma insele, ca o sa ma paraseasca, ca imi pune conditii.
Banuiesc ca si baiatul tau, daca te iubeste, te lasa mai libera. Ar trebui sa inveti sa-i vezi calitatile.
Poate nefericirea ta nu pleaca de la relatie, Poate e alta cauza. Crezi ca daca erai singura erai mai fericita?
Sunt o gramada de oameni care sunt singuri.Nu ii suna nimeni, nu ii iubeste nimeni, nu ii imbratiseaza nimeni, nu isi aminteste nimeni de ei de sarbatori, de ziua lor etc.
Dar tu ai acum pe cineva caruia chiar ii pasa de tine! Cu greu gasesti asa ceva in ziua de azi.
Altii se dau pe langa tine sa obtina altceva. Trebuie sa ai grija.
Mai ales cu baietii frumosi aratosi, populari dupa care umbla toate fetele. Cu cat umbla mai multe fete dupa acel baiat, cu atat sunt sansele mai ari ca el sa te paraseasca.
Eu sper sa fie bine. Sa te multumesti in general cu ce ai. Sa iti doresti mai mult de la scoala, sanatate. astea. Ca iubita esti deja -e deja o realizare.
Succes.

2 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Eu zic sa ii mai dai o sansa si daca totul merge bine poate vei reusi sa-l iubesti

| calmopenmind18 a răspuns:

Pastrează-l pentru că are el ceva şi de la ceva mic poţi să ajungi la ceva enorm. Crede-mă că asta vrei să fi iubită. Şi încearcă să îi arăţi că îţi pasă de el. Nu aştepta să te sune numai el, ieşi cu el în oraş când ţi-o cere şi se poate. Încearcă să faci sentimentul de dragoste să fie reciproc.