| Adoniaa a întrebat:

Heii.
Cum va imaginati voi legenda iernii?
fundabig grin(scuze categoriahee hee )

Răspuns Câştigător
| KiryuZero a răspuns:

Intr-o toamna rece si friguroasa o femeie batrana s-a dus la casa unei doamne:
-doamna buna! m-ati putea gazdui in seara asta? intreaba femeia ce batarna.
-da! poftiti in casa!
in noaptea aceea doamna batrana nu a putut inchide un ochi nu putea sa adoarma din moment ce ii era cald
a doua zi ii doamna cea batrana se trezeste intr-un castal de gheata
-este cineva aici? intreaba ia
-da sunt eu mos craciun
-ce caut aici?
-te-am adus dintr-un motiv anume! nu ai putut sa dormi din moment ce iti era cald deci inseamna ca tu esti zana iernii si am o slujba pentru tine! vreau ca in fiecare an sa aduci iarna pe pamant
femeia cea batrana s-a transformat intr-o femeie tanara imbracata in albastru
-de acum in colo te vei numi creiasa zapezii! acum du-te toamna e pe sfarsite si trebuie sa te duci cu caleasca ta cu reni sa aduci iarna pe pamant
si asa femeia ce-a batrana aduce iarna in fiecare an

1 răspuns:
| Azula a răspuns:

E cumva o tema de la scoala? Vreo compunere?
Atunci sun buna! Hai sa zicem ca tara noastra, ca o fetita (imensa)isi pune val, isi pune haine de nea...cu expresii despre fata(tara noastra)si cred ca de aici te descurci.