| IngerasDeCiocolata_9487 a întrebat:

Heii` TPU. Am de facut o descriere despre " O calatorie la mare "...
Nu va cer sa imi faceti descrierea,
Daca iti putea sa imi dati si mie niste idei.
Adica niste figuri de stil referitoare la mare.( despre nisip, valuri, chiar si aerul, cerul, soarele) Dau fundita pentru cel mai bun rasp :X:X:X

Răspuns Câştigător
| AshuraElric a răspuns:

Tin minte ca am facut si eu ceva de genul thinking
Era o fata ...blonda,care statea pe malul marii si ea era cea care povestea (descria lucrurile pe care le vedea)
Nu-mi aduc aminte prea multe din compunere dar ai putea sa folosesti urmatoarele "elemente":
-"razele soarelui asemenea unor limbi de foc strapung parca orizontul"
-briza marina, prinsa parca printre buclele mele auri (era blonda)laughingimi ofera o stare de bine, de libertate...de implinire, trebuie doar sa-mi intind mainile ca sa pot zbura"
-valuri incarcate cu note muzicale se ciocnesc puternic de mal dand nastere unei noi melodii "ce tinde sa ramaie pe veci in amintirea acelui vechi hotar"(cred ca e un vers dintr-o poezie confused dar mi-a venit asa pe moment)
-simt...nisipul ce se prelinge printre degetele mele asemenea celeui dintr-o clepsidra, molecule ce se lasa purtate de aerul curat ce ma inconjoara devenind parca pulbere de stele
Asa...deci poti sa-i faci o descriere si personajului tau (sau tie) daca incepi direct cu descrierea peisajului nu cred ca le-ai putea capta atentia ascultatorilor, si e mai frumos (probabil si mai usor)sa faci o descriere ca si cum tu ai fi in momentul de fata acolo, adica nu "Am fost la mare si acolo erau/atunci nu puteam sa-mi iau ochii de la valurile ca ancorau la mal dar acum le aud parca chemarea"e prea...nostalgic.Oricum poti face o comparatie intre ochii tai albastri si cerul senin, parul blond si spicele de grau, e la fel de important sa descri si sentimentele pe care le ai fata de peisajul pe care-l admiri

1 răspuns:
| NoName_7204 a răspuns:

Buna
Pai ai putea sa descrii o vacanta petrecuta de tine la mare
Si descrii peisajele
De ex poti spune despre apa marii
Ex: apa era lina iar sclipirea ei uimea toti turistii! sau 'Deodata marea a devenit agitata, furioasa de parca ar fi vrut sa inghita tot de pe tarm!
Nisipul moale si fierbinte incalzea talpile... nu stiu cui!
Sau.
Pescarusii treceau in stol iar sonorul atmosferic era incarcat de zgomotele puternice ale zburatoarelor! Mii de turisti urmareau spectacolul de pe cerul senin!
nu stiu. chiar nu am idei
thinking

Ciao!
[~.~] Numai bine [~.~]