| xuAnnnet a întrebat:

Heii TPU!
Eu am parul cret si cand zic cret il am foarte, foarte cret happy Din cauza ca am folosit placa de foarte multe ori, parul numai are stralucire si la varfuri e despicat sad Cum as putea sa il ingrijesc adica ce sa folosesc ca sa aiba din nou stralucirea aia si sa nu mai fie despicat.? Dau funda! :* happy

4 răspunsuri:
| Carmen27 a răspuns:

Tratament cu miere si ou

Mierea confera parului stralucire si il face matasos, oul contine proteine care intaresc firul de par, uleiul de migdale este bogat in vitamine si minerale iar iaurtul stimuleaza cresterea parului, il face mai usor de pieptanat si calmeaza firele rebele.

1 lingura de miere
1 galbenus de ou
1/2 lingurita de ulei de migdale
1 lingura de iaurt natural
Amesteca ingredientele, distribuie amestecul uniform toata pe lungimea parului, lasa sa actioneze 30 de minute, clateste, ususca si coafeaza parul dupa preferinte.

Amestec de uleiuri pentru un par stralucitor si matasos
1 lingura de ulei de cocos
1 lingura de ulei de migdale
1 lingurita de ulei de primula
1 lingura ulei de jojoba
5 picaturi de ulei esential de rozmarin
5 picaturi de ulei esential de musetel
Topeste uleiul de cocos in bain marie, adauga restul de uleiuri de baza, iar la final, dupa ce se raceste putin, pune si uleiurile esentiale. Aplica-l pe toata lungimea parului si pe scalp. Acopera capul cu un prosop fierbinte si lasa uleiurile sa actioneze 30-45 de minute. Apoi, spala parul normal.

| Cigarettă a răspuns:

Păi.

1. Când foloseşti placa de păr şi/sau ondulatorul foloseşte şi o protecţie termicăwinking. Ajută.
2. Tunde-ţi vârfurile puţin, nu mult happy
3. Foloseşte o mască de păr. Pe net găseşti cu miile :d.
4. Poţi să-ţi cumperi un "tratament" pentru vârfuri despicate. Nu ştiu cam cât este preţul, dar ajută[cunosc multe persoane care au folosit şi au fost mulţumite happy ]
5. Baftă ^_^

| 75414254 a răspuns:

Buna, in primul rand trebuie sa renunti la placa de tot si dupa ce isi revine parul sa o folosesti doar ocaziolnal si foarte rar
2.sa iti tunzi varfurile cat sa iei partea despicata si poate chiar arsa
3. apoi tot ce poti sa faci este doar sa mergi pe tratamente si eu am patit la fel, aveam parul cret de la radacina si din cauza ca m-am facut cu placa foartee des mi-am subtiat firul de par grav sad acum si-a revenit pentru ca am stat pe tratamente
sunt multe tratamente bune le gasesti si pe net dar sa nu faci prostia sa iti cumperi cine stie ce chesti special pentru asta, iti recomand cu incredere un tratament de uleiuri:
-o sticla de 1l de ulei de masline extra virgin
-o sticluta de ulei de ricin 100ml
-si o sticla de ulei de in 100ml
le amesteci pe toate in sticla de ulei de masline dupa ce ai inchis capacul o agiti foarte bine
se aplica pe parul uscat de la radacina pe toata lungimea firului de par trebuie sa iti dai in tot capul apoi ai trebuie sa iti acoperi capul cu un prosop sau punga sau chiar o caciulita speciala (eu am o caciulita speciala cu care imi acopar capul cand imi aplic masca)
tratamentul trebuie tinut in jur de 8 ore si monica columbeanu folosea tratamentul asta si avea un par genial. recomandat este sa aplici tratamentul seara inainte sa dormi atunci are cea mai mare putere si isi face efectul mai repede mai ales cand corpul se odihneste (eu nu il pot aplica inainte sa dorm pentru ca ma foiesc foarte mult cand dorm si iti dai seamabig grin)
acum beneficile care ti le aduce acest tratament in primul rand nu poate sa de gres pentru ca se bazeaza pe un tratament natural facut doar cu uleiuri
-iti regenereaza parul
-ii da stralucire si chiar foarte vizibila (eu asta am vazut la mine sincer)
-da volum parului, il face bogat cum era o data
-si ii da crestere mai rapida (adica o sa iti creasca mai repede)
-il hraneste si multe altele in favoarea ta
tratamentul trebuie repetat in fiecare sapt iar dupa 3 sapt rezultatul va fi foarte vizibil
este important sa aplici tratamentul in fiecare sapt pentru ca sa se invata parul si efectele nu vor intarzia sa apara mai ales daca ai problm grava cu parul
daca ai nelamuriri intra si pe google si cauta beneficile fiecarui ulei.
inca ceva daca vrei neaparat pentru stralucire poti sa mai folosesti si tratament cu ou, eu sunt cam obsedata de tratamentebig grin si am incercat mult si cel cu ou e genial sau cu lamaie(dar trebuie sa stai un pic in soare) poti sa cauti pe net sau daca vrei poti sa ma intrebi :* sper ca te-am ajutat succes:*

| Anda31 a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa incerci diverse sprayuri pentru protectie termica, se gasesc oriunde.O alta alternativa ar mai fi sa iti aplici o masca la cateva zile inainte sa te speli, iar asta se gaseste tot in comert.Eu am parul ondulat si aceeasi greseala am facut-o si eu cu placa, dar de la un timp ori il las ondulat, asa sa stea in toate directiile, ori ii aplic niste spray pentru a-l proteja impotriva temperaturii ridicate si il usuc cu uscatorul de par si il pieptan in acelasi timp.Nu sta foarte drept, dar macar nu arat ca o matura laughing si iti garantez ca te vei indeparta de placa, daca nu pentru aspectul estetic cel putin pentru sanatatea parului ca acesta e cel mai impotant pentru o fata big grin