| BoObz a întrebat:

Heii TPU! Sunt in clasa a 9-a si am o problema sad Daca puteti sa ma ajutati as fi recunoscatoare. Eu imi doresc mult un iphone 4 si le-am spus parintilor ca as vrea sa imi strang bani dar mi-am dat seama k nu pot sa-mi strang atat de multi bani intr-un timp foarte scurt sad parintii mi-au dat o posibilitate pentru a mi-l cumpara, aceea ca daca o sa invat si o sa iau note peste 8, o sa mi-l ia :X Acum, problema vine la mine ca la inceput m-a motivat acest lucru si am invatat pe rupte...dar acum iar m-am delasat sad ce sa fac, cum sa fac, sa ma apuc de invatat? mereu cand incep sa invat sau sa-mi fac temele apar alte lucruri mai atragatoare prin jur. Vreau sa ma ajutati cu cateva idei care m-ar motiva. Multumesc anticipat :*

Răspuns Câştigător
| RuxandraV a răspuns:

Atunci cand inveti si iti pierzi interesul, gandeste-te la cat de fericita vei fi cand iti vei tine iPhone-ul in mana, cand il vei arata prietenilor etc. Cu imaginea asta in minte, gandeste-te la ce trebuie sa faci si spune-ti: "voi invata pentru ca trebuie sa demonstrez ca merit un iPhone 4. " Si, voila, acum esti motivata. Daca iti pierzi din nou interesul, ia-o de la capat. E important sa ai tot timpul obiectivul in minte: de ce vrei sa inveti.
Multa bafta si sper sa iti primesti telefonul mult dorit.winking

| BoObz explică (pentru RuxandraV):

Multumesc pentru sfat :*

2 răspunsuri:
| KidaaSkizzo a răspuns:

Heii! Gandeste-te ca la fiecare nota buna luata, esti mai aproape de Iphone-ul tau. Incearca sa ignori lucrurile "atragatoare" din jur, autoconvinagandu-te ca trebuie sa renunti la ele pentru acel Iphone.Bafta,sper sa reusesti! :*