| anonim_4396 a întrebat:

Heiii TPU happy Am sa povestesc pe scurt mica mea problema...ma rog, daca o pot numii asa. Chestia e ca in ultima vreme ma simt foarte trista! Trista, vulneraba si foarte sensibila! De ce? Nici eu nu prea stiu...dar sper sa ma ajutati. Treaba sta cam asa: De ceva vreme nimeni nu mai are timp de mine. Nimeni! Parintii sunt mereu ocupati cu serviciul si nu au timp sa stea de vb cu mine, cu iubitul in ultima perioada nu ma mai inteleg asa de bine ca inainte. Nici nu stiu a cui vina e de fapt! Tot ce pot sa zic e ca el aproape in totdeauna are treaba, e ocupat cu ceva, face ceva anume, e plecat undeva si timp de mine nu mai are! Am vb cu el si i-am spus dar zice ca nu are ce sa faca. Si parca atunci cand vb cu el e mereu plictisit, suparat. Adica asa pare! Insa el neaga si zice ca nu are timp sau ca e doar plictisit momentan. Insa inainte nu era asa oare il plictisesc eu? Nu mai stiu ce sa cred! Cat despre prietenii. Am doar 2 prietene(colege de scoala) cu care ma inteleg destul de bine, insa parca si in relatia cu prietenii treaba sta la fel. Prea multa monotonie. M-am saturat de rutina zilnica! Parca nu mai am chef de viata! Nu stiu ce se intampla cu mine, o fi din cauza varstei? Am 14 ani. Ma simt f ciudat, parca nimeni nu ma poate intelege! Nimeni! Plus ca in ultima vreme sunt si foarte sensibila, imi vine sa plang tot timpul si nu ma pot intelege pe mine! Oare ce am? Chestia e ca sunt prea trista si nu mai am chef de absolut nimic! Nici la scoala nu ma mai pot concentra. Parca viata mea nu mai are niciun sens! Nu mai vreau sa fiu trista dar parca NU pot! TOTUL merge prost! Oare o sa dureze la nesfarsit starea asta proasta pe care o am? Oi fi eu de vina? Or fi cei din jur? Voi ce credeti? Ce ar trebui sa fa sa ies din starea asta nasoala? Ce? V-ati simtit vreodata asa? Ajutati-ma va rog! Dau FUNDA la cel mai bun si folositor raspuns! Multumesc anticipat! happy

Răspuns Câştigător
| Eugen000 a răspuns:

Ook. Deci așa. Ca sa iti spun din start, am 18 ani, sunt baiat. Sunt clasa a 12-a. Asta asa ca sa stii cind iti spune.

Trecind la subiect:
Ceea ce trebuie sa faci tu, e sa analizezi ATENT ce se intimpla-n jurul tau. Te ajut eu:
In primul rind, trebuie sa stii care sunt prioritatile tale in viata! Adica in ce domeniu o sa activezi, ce te pasioneaza sa faci, CE ITI PLACE sa faci, și sa știi ca TRAIESTI, fiindca vrei sa-ti atingi acel scop. In fiecare zi sa faci ceva care TE DEZVOLTA...invata cit mai mult despre lucrurile ce te inconjoara, sa stii unde traiesti big grin (eu asa sunt - ca o baba curioasa - vreau sa stiu mai mult si mai mult).
In al 2-lea rind, trebuie sa stii ca, poate parintii NU stiu ca ai probleme. TU trebuie sa le spui:" Cind nu o sa fiti ocupati, sa ma anuntati ca vreau ceva sa vorbesc cu voi". Nu cred ca te vor ignora!
In al 3-lea rind, sincer vorbind, fiind realisti, nu cred ca relatia ta cu iubitul tau o sa duca la ceva. Ai doar 14 ani, eu am 18, și stau la dubii:"sa ies cu o fata sau nu?" Gindeste-te la atitudinea lui indiferenta și NU TE AMAGI PE TINE INSUTI CA:" Poate ma iubeste, poate nu stiu ce.....etc". Analizeaza LOGIC.
Adica, nu te indispune din cauza LUI, gindeste-te ca poate o sa gasesti unul ȘI MAI BUN!
In al 4-lea, adica de ce sa fii trista? O intrebare simpla, nu? Dar nu poti raspunde. Ok, sa admitem ca "nimeni nu te cauta și nimanui nu trebuiesti". O sa trebuiesti mîine, poimîine, peste 3 saptamini, peste 1 an, peste 2 ș.a.m.d.
In al 5-lea rind, spui ca nu te impaci cu prietenele... știi, eu am asa 2 legi dupa care ma conduc:
Prima:"Universul tinde la un echilibru" (adica, in viata permanent o sa intilnesti lucruri grele si usoare, frumoase si urite, triste si de bucurie - deci permanent exista 2 forte opuse ca directie, dar oricum o sa se pastreze un echilibru, adica, azi o sa fie rau, DAR MÎINE O SA FIE BINE... dupa prea mult rau, o sa vina mai mult bine, deci se echilibreaza)
A doua:" cu cit mai putini te cunosc(cu foarte mici exceptii) și cu cit stiu Eu Mai multe despre altii, cu atit mai bine pentru mine, ". Adica, de ce sa ma cunoasca oameni care poate NU merita sa ma cunoasca. Sa ma cunoasca PRIETENII ADEVARATI, iar acestia sunt foarte foarte putini. Dar eu ma stradui sa observ TOT ce se intimpla in jurul meu, ca sa stiu cum sa actionez in urmatoarea secunda, ca sa fie cit mai rational.

In concluzie:
1. Daca azi e o zi urita, daca ai o saptamana intreaga grea, un an aiurea, gindeste-te ca vor veni si vremuri frumoase, nu stii cind cu exactitate, dar o sa vina.
2. Sa iti stii locul tau - sa stii ce vrei sa faci in viata, cu ce o sa te ocupi, ce specialitate o sa ai - ce te pasioneaza sa faci, iar pentru asta (am in vedere ca sa iti dai seama ce te pasioneaza, trebuie sa cunosti cit mai multe despre tot ce ne inconjoara ca sa poti sa iti dai seama, ce iti place sa faci).

Si nu uita - viata consta din lucruri urite si placute, dar fara urit nu am sti ce e ala "placut" happy

Succes mare!