| Allyna_5364 a întrebat:

Hello! am de facut un proiect la engleza despre :"de ce comit copii infractiuni?"...ma puteti ajuta

URGENT

dau funda...

1 răspuns:
| deea98 a răspuns:

Nu o sa iti fac eu proiectul, logic, dar pot sa iti dau niste idei.

La introducere ai putea scrie ceva de genul: Cat de superba ar fi o lume fara infractiuni! (sau ceva de genu...)

Iar la cuprins ai putea spune ca unii copii aleg sa fure pentru ca li se pare distractiv, ori pentru ca nu vor sa munceasca pentru acel lucru. Insa mai exista si copii care nu "aleg' sa fure, ci sunt obligati sa faca asta, de catre parinti ori de catre altcineva. Din pacate, mai ales in Romania, in ultimul timp numarul acestora a crescut ingrozitor de mult. Ajungi sa iti fie frica sa ramai singur acasa sau sa te plimbi pe strada pentru ca in orice moment cineva iti poate fura bunuri.

Ma rog, dezvolti tu ideile acestea, ca sa te incadrezi in numarul de randuri necesar.

Iar in incheiere ai putea spune: Cat mi-as dori ca niciun copil sa nu mai aiba (ne)voie sa fure!

Te poti inspira din cele ce am scris eu mai sus!:] Spor la scris!:]