| anonim_4396 a întrebat:

Hello. Am o problema cu care mă confrunt aproape zilnic. Am ore de după amiaza iar seara ies pe la 7, fiind întuneric. Stau la o distanta de 1 ora de mers pana la liceu deci îmi ia ceva. Chestia e ca seara mereu sa găsește cineva sa se ia de mine pe drum, am încercat sa evit zonele retrase dar degeaba. Altii vor sa plece mai repede de la scoala, pe mine ma sperue cand ma gandesc ca trebuie sa plec. Acum o săptămână un băiat s-a pus în fata mea de fel sunt timida. și nu mă mai lăsa să merg dar bine ca a intervenit un om. În alte zile se mai găsesc grupuri de băieți sa mă urmarească pana în cartierul în care stau. Chiar m-am saturat. părinții nu-mi dau bani de taxi și singurul lor sfat este sa am grija. N-am niciun coleg care sta în zona mea deci neapărat trebuie sa merg singura. Ce ar trebui sa fac. începe sa-mi fie frica sa mai merg pe strada sincer

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Spune-le parintilor neaparat si spune-le ca ti-e frica si nu mai suporti sa vii singura. Ori vine unul din ei, ori trimit un alt membru alf amiliei. Sau ar fi varianta sa inveti sa iei autobuzul, trebuie sa fie vreunul macar sa te duca mai aproape/

| danay72 a răspuns:

Vorbește cu părinții tai si explica-le ce ti se intampla. Spune-le să vină ei după tine. Oricum nu merge prin zone izolate și evită locurile mai putin luminate. Omul prevăzător vede nenorocirea și se ascunde spune un proverb.

| HazelEyes77 a răspuns:

Parintilor tai le ai spus ce ti se intampla cand vii seara tarziu de la liceu? Parerea mea e ca dau dovada de inconstiienta daca stiu si nu iau nici un fel de masuri. Ar trebui se intample Doamne fereste ceva rau ca constiientizeze pericolele la care te expui? Vorbeste foarte serios cu ei pe tema asta. N -ai la cine sa stai in gazda macar in sezonul rece cand zilele sunt scurte si se intuneca devreme? Ar fi mai ok decat sa treci zilnic prin teama ca ti s ar intampla ceva rau. Sau macar sa te astepte unul dintre parinti cand iesi de la ore si sa te insoteasca pana acasa.

| Ara997 a răspuns:

Sa iasa un parint inaintea ta. e obligatzia lor.
spune-le ca nu mai e ca pe timpul lor... acum lumea nu ai are rusine, nu mai are mila, pentru un ban de tigari iti da in cap un nebun.

| AcelOmCareStie a răspuns:

Apuca-te de karate! Cu karate poti bate pe oricine! Chiar si o satra de 10 tigani cu cutite! Vorbesc serios!