| andreeeeeeeea a întrebat:

Am 2 probleme cu care ma confrunt aproape zilnic. Uneori incerc sa nu le dau importanta dar nu situ cum se face de imi vin in gand.
Prima problema este frica.Sunt de mica foarte fricoasa.Imi este frica de intuneric, seara cand scap de la facultate, adica pe la ora 18:00-19:00, cand inca strazile sunt circulate de oameni si masini, nu pot merge fara sa ma uit in spate, in dreapta si in stanga pentru ca am impresia ca cineva ma urmareste.Seara daca stau mai mult la calculator, am impresia ca se uita cineva pe geam la mine(am biroul la geam) si ma bag direct in pat.Cand intru in pat nu pot adormi neinvelita, indiferent de cat de cald este in casa, sau daca este vara trebuie sa ma "impachetez" in plapuma, altfel nu pot dormi.
Si a doua problema este in mintea mea.Inainte de cursuri trebuie sa mananc fortat pentru ca nu pot manca la facultatea(dupa parerea mea) sau in oricare alta parte, cand sunt in oras, cand stiu ca am o treaba de rezolvat, mai pe scurt cand stiu ca trebuie sa plec de acasa nu pot manca, deoarece am impresia ca pe drum sau cand plec imi vine rau si imi zic nu trebuia sa mananc.Incerc sa ma gandesc la altceva si imi trece. Din cauza asta am si slabit ceva kilograme bune, dar 50-60% cred eu ca am trecut de faza asta si m-am ingrasat cateva kilograme.

Daca mi-ati putea da un sfat pentru cele doua "fobii", daca le pot spune asa, v-as fi recunoscatoare! Multumesc, si ofer funda, bineinteles.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aici totul tine de tine. De cat de mult stii sa gestionezi lucrurile care tin de interiorul tau. Tu prin autosugestie ii comunici subconstientului tau anumite ganduri, anumite idei, iar organismul tau actioneaza in consecinta. Totul se intampla in subconstientul tau. De unde temerile astea? Ceva din copilarie care si-a lasat amprenta? Repeta-ti pana ajungi sa crezi chiar si tu ca nu trebuie sa-ti fie teama. "Nu mi-e frica de intuneric, nu mi se va intampla nimic". Si chiar nu ti se va intampla. Nu te mai gandi ca cineva te urmareste, ca-ti va face rau si traieste-ti viata ta. Si eu aveam o fobie de genul cand eram mica, dar am trecut peste ea doar ajutandu-ma singura. Cheia era la mine si trebuia doar sa o gasesc. Legat de a doua problema, la fel, totul se intampla doar in mintea ta. Impune-ti, determina-te sa nu se mai intample asta. Mananca in oras intentionat pana te vei obisnui sa nu mananci fortat acasa.Usor usor nu-ti va mai fi greu. Tine minte. Totul este in mintea ta, nu se va intampla nimic. Bafta!

7 răspunsuri:
| noktambul a răspuns:

Este clar ca problemele tale sunt de ordin psihic. Sfaturi poti primi si de pe net, dar consider ca ar fi mult mai bine sa consulti un psiholog. El va reusi sa descopere care este cauza fobiilor tale, si, cunoscand cauza, sa iti dea solutii pentru stoparea efectelor. Bafta!

| Minks a răspuns:

Cred ca asta deja e paranoia. Du-te la psiholog, o sa te ajute.

| Dragotta a răspuns:

Prima problema
Pai daca ai 18 ani du-te si cumpara un spray lacrimogen sau cunoscut si ca spray paralizant

A doua problema!
Chestia aia cu raul ti-l faci singur. Daca mananci te gandesti ca o sa iti fie rau si fara sa vrei iti faci rau singura.Este subconstientul tau. Fa-ti un hobi sa fii mereu ocuparta si nu te vei mai gandi si nu te gandi ca vrei sa le uiti ca asta te face sa te gandesti la tine.Stai de vorba cu cineva.

Si iti recomand sa te duci la doctor

| MihaelliQue a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa te duci la un psiholog si sa-i ceri parerea. orice ti-am zice noi, tot mai buna este o perere specializatahappy!

| Puspefaptebune a răspuns:

Totul este in mintea ta faza cu intunericul an avut-o aproape toti.Incearca sa uiti frica, gandeste-te la ceva interesant sau ceva haios

| xXandreyXx a răspuns:

Si eu sunt in cazul 1. eu nu am geam la birou dar am geam in spatele meu si cand e noapte ma uit de fiecare data sa nu fie cineva acolo mi-e frica ff mult daca nu se aprinde lumina la baie cand ma duc eu ma duc la parinti si le zic cae cineva acolo (am 12 ani) si eu vara dorm cu plapuma pana in gat si parintii se cearta numai din cauza mea si intotdeauna sa-ti iei o lanterna cu tine si in PRIMUL RAND CAND TE INVELESTI ZII SUBCONSTIENTULUI TAU CA E DE AJUNS si asa o sa reusesti eu am reusit si inca mai am probleme cateodata inca un sfat cu plapuma si calculatorul daca t uiti in spate nu o sa fie nimic (doar ce ai tu prin casa) te duci acolo te uiti si gta trebuie sati infrangi FRICA plapuma este un necaz mai mare fiind noapte no sa vezi nimic si idea este sa iti inchizi ochii si sa-ti imaginezi ca esti undva ff frumos sau doar sa inchizi ochii fara sati mai imaginezi nimichappy BFT SCAPA

| x_1929 a răspuns:

Tuturor ne este frica, mai mult, sau mai putin, dar nu trebuie sa exageram... Frica ti-o faci tu singura pentru ca gandesti negativ sau esti pesimista. Incearca si tu sa fii mai curajoasa, mai optimista, de exemplu du-te la niste cursuri de autoaparare, o sa-ti mai creasca putin increderea in tine.