| anonim_4396 a întrebat:

Hello! Ce se face la profilul Stiinte sociale? happy

Răspuns Câştigător
| HіdeMσσn a răspuns:

Științe Sociale : In plus fata de materiile din generala, logica si argumentare (cls a 9a), psihologie (cls a 10a), economie si sociologie (cls a 11a) si filosofie (cls a 12a). Se da teza din aceste materii, in functie de an (in clasa a 11a se da teza numai din economie, nu si sociologie).
se pune accent pe aceste materii, pe istorie, geografie (se da teza din aceste materii la alegere), lb. romana si lb. engleza.
din cls a 11a nu se mai fac biologia, chimia, fizica si lb. latina, orele de sport se reduc la 1 si matematica doar 2 ore/saptamana. (dar fata de cei de la mate-info, este foaaarte usoara).
se face tic (tehnologia informatiei si comunicatiilor), nu informatica (sunt asemanatoare, ca si materii, dar tic este mai usoara - faci pachetul Microsoft office si ceva html printr-a 12a)
in rest se cam fac aceleasi materii ca si in generala, in functie de liceul la care mergi este posibil sa se inlocuiasca anumite materii (gen, civica) cu unele optionale. Multă baftă!

3 răspunsuri:
| h3r a răspuns:

Stiinte sociale?
Istoria.

Răspuns utilizator avertizat