| anonim_4396 a întrebat:

Hello. Cum pot scapa de pistrui si de puncte negre? As prefera ceva natural. Mlutumesc :*.

Răspuns Câştigător
| madyddd a răspuns:

Buna. Cred ca, cel mai corect ar fi sa te duci la un cabinet dermatologic. acneea= Cateva trucuri te-ar putea scapa definitiv de aceasta neplacere.

Inainte de toate, desi suna banal, nu uita sa te demachiezi seara inainte de culcare. Este o greseala capitala sa dormi cu fata incarcata de fond de ten, pudra si farduri. Alege demachiatul potrivit pentru tipul tau de ten. Dupa demachiere, foloseste o lotiune tonica. Este important sa te abtii sa iti storci cosurile. Iti faci mult mai mult rau decat bine.

Poti lucra la aspectul tenului tau si pe timp de noapte. Exista creme speciale pentru eliminarea cosurilor pe care le aplici inainte de culcare. Ele reduc secretia de sebum si confera tenului un aspect uniform.
Alte tratamente-minune anti-acnee sunt gelurile de aloe vera si ceaiul verde, pe care trebuie sa le aplici in zona cu probleme.
Punctele negre = Punctele negre sunt prima faza a acneei si sunt cauzate de excesul de sebum. Cel mai bine este sa scapi rapid de ele. Inainte sa treci la extractia punctelor negre, aplica pe fata un gel special care sa curete porii in profunzime.
Apoi, exista o multime de variante naturiste pentru eliminarea punctelor negre: de exemplu, infuzia cu ceai de musetel, urmata de exfoliere si extractie. O alta varianta ar mai fi sa aplici pe zona problematica miere incalzita, pe care sa o clatesti dupa un sfert de ora. Mierea este un dezinfectant bun. Sucul de lamaie poate fi si el de folos. Nu trebuie decat sa il aplici in zona cu puncte negre.
pistruii = Cu siguranţă sunt persoane care îţi spun că pistruii îţi dau un şarm aparte. Dacă totuşi nu eşti convins şi ceea ce îţi doreşti este ca ei să dispară, există o varietate de metode care îţi stau la dispoziţie. Pistruii sunt pete pe piele care apar în urma unei acumulări de melanină în celulele pielii. Melanina este un pigment natural care protejează împotriva razelor ultraviolete. De aceea, expunerea prelungită la soare poate favoriza apariţia lor, mai ales în cazul copiilor şi al persoanelor cu pielea albă.

Suc de lămâie, pentru albire

Folosită pe timp îndelungat, lămâia albeşte pielea şi atenueză pistruii. De două ori pe zi, aplică suc de lămâie direct pe zonele unde pistruii sunt vizibili, evitând zona ochilor, şi lasă să acţioneze timp de 15 minute.

Creează-ţi propria mască naturală

Pe lângă efectul de atenuare a pistruilor, măştile naturale îţi vor înfrumuseţa şi catifela tenul. Alege ingrediente care îţi sunt la îndemână, precum roşii, castraveţi, ridichi, mere, căpşuni sau piersici. Îndepărtează seminţele, apoi rade sau pasează ingredientele. Adaugă câteva picături de ulei vegetal şi amestecă.

Dacă ai tenul gras, înainte de aplicarea măştii, curăţă faţa cu suc de lămâie. Aplică apoi amestecul şi lasă-l să acţioneze timp de 15 minute. Spală faţa cu apă călduţă şi aplică o cremă hidratantă, cu factor de protecţie. Repetă procedura de câte două-trei ori pe săptămână. O altă metodă este să amesteci în crema ta preferată de faţă ulei de schinduf sau suc de lămâie, rădăcină de pătrunjel, ceapă sau castravete Aplică acest amestec dimineaţa şi seara.

Iaurtul, un exfoliant blând

Acidul lactic conţinut de iaurt, smântână sau de laptele acru acţionează ca un peeling, exfoliind cu blândeţe pielea. În fiecare seară, spală-te pe faţă cu lapte acru sau aplică un strat de smântână, pe care îl laşi să acţioneze timp de 15 minute. Îndepărtează-l apoi cu un prosop, fără să clăteşti.

Foloseşte creme cu factor maxim de protecţie solară

Pentru a preveni apariţia unor noi pistrui trebuie să eviţi expunerea prelungită la soare. Mai ales vara, este bine să porţi pălărie şi să stai cât mai mult la umbră. Cu 30 de minute înainte de a ieşi din casă, aplică o cremă cu factor de protecţie mare. Această cremă este indicată şi dacă foloseşti tratamente cosmetice sau dermatologice, care îţi cresc sensibilitatea pielii la razele UV.
Fondul de ten şi pudra pot acoperi pistruii, dar trebuie să ai grijă să alegi nuanţa potrivită. Cele mai recomandate sunt produsele dermatocosmetice pentru pielea sensibilă, care corectează imperfecţiunile şi nu încarcă tenul. Mult Noroc! kiss

2 răspunsuri:
| Alexutzapoopuic a răspuns:

Cu zeama de patrunjel: fierbel iar apoi spala-te pe fata cu zeama sau cu zeama de castravrete. 100% naturist

| кαтнєяιηє a răspuns:

Pentru punctele negre. : O lotiune de la Nivea e cea mai buna! Sau este ceai. Coada soricelului. Iei plicul dar sa fie ud! Si il pui peste zona cu puncte.

Iar pentru pistrui : Iti vor disparea, credbatting eyelashes