| Roxana6277 a întrebat:

Hello! Mai de mult (in clasa a treia) am cunoscut un baiat care din a cincea a incepus sa-mi placa. Ne salutam mereu si eram prieteni buni. Cand eram in a sasea o colega le-a spus tuturor, inclusiv lui si clasei lui, ca il plac si de atunci nu mai vorbeste cu mine. Acum sunt a saptea, el e a opta. Eu am crezut tot timpul ca nu ma place si asta ma deprima mult. Dar de ceva timp am observat ca face totul ca sa ma impresioneze, se uita mereu dupa mine si sta mereu in aproprierea grupului meu. Credeam ca e doar imaginatia mea dar multi mi-au spus ca l-au vazut uitadu-se dupa mine si stand in grupul nostru doar cand sunt si eu prezenta. Si cu toate astea nu ma saluta si nici nu vorbeste cu mine. Nu am curaj sa-i spun ca inca il mai plac, tinand cont ca din cauza comentariilor rautacioase ale colegilor mei l-am cam evitat. Ce ar trebui sa fac? Sunt foarte derutata...

Răspuns Câştigător
| fantastica a răspuns:

Nu stiu ce sa-ti sfatuiesc, dar un lucru il stiu sigur "Nu-i asculta pe altii! Asculta-ti inima, ea niciodata nu te va amagi!"

4 răspunsuri:
| Alrawan a răspuns:

Cam ceva de genu mi s-o întâmplat şi mie...
Eu sunt în cls. a VII -a şi el îi cu 1 an mai mic. Până acu vreo 2 luni nu l-am observat. thinking Dar într-o zi am stat în curtea şcolii pe bancă şi el era pe teren, juca fotbal. love struck Când l-am văzut, imediat o început să-mi placă de el. love struck I-am spus unei colege, şi ea în pauze îi facea poze ca să mi le dea mie.hee hee Şi într-o pauză, un coleg i-o luat telefonul, şi o văzut pozele cu ăla ( Denis ) X_x şi s-o dus la el ca să-i spună... Şi Denis o zis că se mai gândeşte. :3! Şi alea de la el din clasă tot timpu îmi zic că şi lui îi place de mine, etc. Dar totuşi nu ne băgăm în seamă, nici măcar 'ceau' nu ne spunem. Eu sunt aşa mai timidă de felul meu, şi na... :]] În plus, el îi şi la Handball. şi în fiecare zi când mă duc la volei îl văd acolo. love struck
Dar nuştiu ce să cred... până n-o aud de la el, n-o să cred ce zic ceilalţi. oh go on
Revenind la întrebarea ta. Dacă nu eşti aşa ruşinoasă, încearcă să te bagi în seamă cu el, să staţi măcar 5 minute doar voi 2 şi să vorbiţi. Sau încearcă să faci rost de id-u lui, pe mess îi mai uşor să vorbeşti, adică ai mai mult curaj. xD Vorbeşte cu el, că poate o să iasă ceva... happy
Baftă. :*

| Bubuuuu a răspuns:

Ar trebui sa vorbesti cu el si sa ii spui ce simti. Din povestioara ta reiese ca si el te place, poate ati fi impreuna daca v-ati da o sansa. Baftaaa :*:* Eu zic sa nu ii asculti pe colegii tai care pot fi invidiosi, sau rautaciosi. :*

| Roxana6277 explică (pentru Bubuuuu):

Mersi pentru sfat. Dar pune-te in locul meu, nu pot sa ma duc direct la el dupa atat timp si sa ii spun ce simt; ar fi ciudat si pentru el si pentru mine si cred ca nu vorbeste cu mine din cauza colegilor mei si ai lui care ne-ar putea judeca; am incercat de cateva ori sa fiu singura cu el pentru a vedea daca are curaj sa-mi zica macar un 'buna' dar mereu cel putin o persoana din gasca mea sau a lui e prin preajma; desi daca chiar ma place nu ar trebui sa-i pese...

| Bubuuuu a răspuns (pentru Roxana6277):

M-ai inteles gresit. Ai putea vorbi cu el pe mess, pe facebook, cand nu este niciun coleg din gasca ta care sa il intimideze.Acolo poti vorbi deschis cu el, depinde de modul in care iti vorbeste el. Daca nu ai destul curaj nu o sa va imprieteniti niciodata (dar sa deveniti un cuplu), pentru ca el nu iti vorbeste ai putea face tu primul pas. Eu doar am spus, tu faci cum simti, dar daca nu faci la timp. poate va fi prea tarziu happy