| blackeyes90 a întrebat:

Hello TPU! Ajutati-ma nu stiu ce sa mai fac. Parinti mei sunt alcoolici.Mama bea si fumeaza de cand ma stiu iar tata s-a apucat mai recent. Acasa nu am o situatie materiala buna. Mama ne ia bani de scoala ca sa isi ia bautura si tigari. Nu mai pot nu o mai suport. Atunci cand nu bea e foarte buna si poti vorbi cu ea dar cand se imbata te face de ras pe strada printre vecini. Nu mai suport cand eram mai mica era foarte violenta ma batea mereu dar acum nu mai da in mine pentru ca nu mai sunt mica. Nu stiu ce sa fac ajutati-ma am un frate mai mic si vreau sa fie fericit sa aiba o familie cat se poate de normala. Ajutati-ma ce sa fac?

Răspuns Câştigător
Apache
| Apache a răspuns:

Este usor sa iti dai cu parearea cand comentezi din spatele unui calculator.si este greu sa te pui in pielea ta!
e o vorba. parintii nu tii poti alege!
daca as fi in locul tau as trece cu vederea toate aceste lucruri, si as incerca sa le iau ca un exemplu negativ!
considera toata chestia asta ca o lectie de viata ...si anume tu sa nu ajungi niciodata asa,ci dimpotriva, sa inveti, si sa ajungi o persoana mare ...ca peste sa le dai peste nas si sa le demonstrezi ca din niste persoane ca ele a iesit una ca tine!
si fratele tau? poate nu are mama care si-a dorit-o.dar din cate se pare are sora!
incearca sa fi o a doua mama pentru el.si viata o sa iti zambeasca!

2 răspunsuri:
| oAndyy a răspuns:

Buna! DeN1 are dreptate. De fiecare data cand cumpara alcool sau tigari, arunca-le. Pentru fumat exista niste ceaiuri speciale. Ar trebui sa te duci la un doctor sau la un psiholog si sa spui ce problema au parintii tai. Ei te pot ajuta mult mai bine decat noi.
Noroc! Sper ca te-am ajutat! Funda?

| DeN1 a răspuns:

Daca as fi in locul tau cred ca as lua bautura si as arunca-o toata toata in wc... banii i`as ascunde sa nu`i gaseasca, iti aduni bani si cumperi de mancare etc. pentru fratele tau si pentru tine. iar daca mama ta sau tatal dau in tine mai bine anunta o ruda apropiata... sau un/o prietena mai mare ca sa ii tina o morala. straight face imi pare rau ca ai o familie de acest gen. stiu cum e sad si tatal meu s-a apucat recent de baut si mi-e frica sa nu pateasca ceva sad