| Ddddddddddd a întrebat:

Hello TPU!
Am o mica mare problema. De cand ma stiu, sunt foarte retrasa. Imi aduc aminte de cand eram la gradinita si nu aveam nici o prietena. Acum am 17 ani si sunt la fel. foarte retrasa. Nu am incredere in mine DELOC! Imi este frica sa ma apropi de cineva de teama ca ma va rani. faptul ca sunt retrasa ma afecteaza foarte mult. La scoala cand ne pune sa lucram in echipe, imi este groaza, parca mi-e frica sa comunic cu ceilalti. Ma simt foarte ciudat cand raspund in fata clasei, cand citesc, sau cand ma ridic pur si simplu de pe scaun in pauza sa merg la baie, de ex. Am impresia ca toata lumea se uita la mine. Nu-mi place de mine cum arat. Increderea in mine este 0.
Cum sa prind incredere in mine? Este ceva gresit ca sunt introverita? Dar, pur si simplu, nu tot timpul ma simt bine in compania persoanelor, dar nu as vrea sa fiu nici chiar asa retrasa. Sa par o salbatica. De 4, 5 ani tot incerc sa ma schimb. dar nu pot.
Cum sa prind incredere in mine? ce sa fac ca lumea sa-si schimbe parerea despre mine?

2 răspunsuri:
| Alexander21 a răspuns:

Fi tu insuti, nu trebuie sa te schimbi pentru altii.Tu trebuie sa te simti bine in pielea ta, in timp iti vei da tu drumul.Nu te chinui sa fi pentru altii, fi pentru tine draga mea.Toti am fost asa la inceput (cei care au capul pe umeri si sunt simtiti) Succes!

| Lunetta a răspuns:

Buna seara.
Daca tu te simti bine asa retrasa,nu trebuie sa te schimbi.happy
Schimbarea vine de la sine. Nu poti spune ''Gata ma schimb'',si peste noapte te-ai schimbat,nu se poate asta.happy
In ziua de astazi, toti ranesc pe ceilalti,dar daca stii sa-ti alegi prietenii si anturajul in care vrei sa te dezvolti,nu trebuie sa-ti fie frica.
Eu daca as fii in locul tau, le-as da o sansa colegilor sa se apropie de mine, si cei ce mi-ar fi prieteni cu adevarat, m-as apropia de ei si i-as lasa sa se apropie de mine. Si cei ce nu vor prietenia ta, e bine sa ramaneti decat amici.
Apropo, fizicul nu conteaza, degeaba esti 90-60-90 daca pe dinauntru esti 0. happy
Fa-ti prieteni,iesi cu ei in weekend, alege-ti bine anturajul.
Si incearca sa porti discutii cu ceilalti, vezi despre ce vorbesc si implica-te.happy
Dar daca tu nu te simti bine alaturi de ei, nu te obliga.happy
O seara frumoasa happy