| JulieR a întrebat:

Helloooo TPU! Vreau sa va intreb daca galbenusul de ou ajuta sa ai o voce cat decat buna de ex pentru a canta la o petrecere mica de la scoala sau eu stiu ce. Este doar un mit sau este adevarat? Si daca este adevarat cat timp trebuie sa bei s aiti imbunatatesti vocea? Nimeni din familia mea nu a cantat din cate stiu eu, dar eu vreau sa am voce nu de aceea de "superstar"...ar merge daca as'i incerca? Fundita. :*

1 răspuns:
| corolav a răspuns:

De fapt este vorba despre ceea ce se numeşte "şodou"
Acesta se prepară astfel: se ia un gălbenuş de ou peste care se toarnă aproximativ o linguriţă de zahăr (vanilat). Se bate pînă se face ca o cremă peste care apoi se toarnă lapte fierbinte, se lasă puţin să se răcească ( deci să fie călduţ)şi apoi se consumă, cu o lingură.
Acest tratament se aplică celor care uzitează mult de voce ( cîntăreţi profesionişti). Dar pentru a cînta, cel mai important lucru este să ai voce şi ureche muzicală.