| badgirl12 a întrebat:

Hey! Am nevoie de ajutor...am o prietena f buna care a inceput sa fumeze acum 2 luni si la ingeput fuma 1-2 tigari pe sapt....acum fumeaza 10 tigari pe zi! Problema este ca are 11 ani si eu la varsta ei(am aproape 15 ani) nu aveam treaba cu tigarile...va rog ajutati-ma sa gasesc o metoda sa o opresc... daca nu, va ajunge usor la 1 pachet pe zi...

Răspuns Câştigător
| Maarriiaa a răspuns:

Din pacate ţigările dau dependenţă şi dacă la vârsta ei fumează atât... 1. 1.Stabilește-i clar motivele pentru care vrei să renunțe.
2.Reflectă-i puțin asupra modului în care renunțarea la fumat îi va afecta viața
3.Să caute sprijinul unei comunități.
4.Să facă mișcare, să exerseze.
5.Să işi facă un plan, înainte de a începe
6.Să fiie dedicată
7. Când este pe punctul de a ceda, amintește-i din nou motivele pentru care vrei să renunțe la țigări
8.Alege-i o perioadă mai ușoară.
9. Ajut-o să treacă de primele 10 zile
10.Să se spele mai des pe dinți.
Ai aici toţi paşii http://florinrosoga.ro/......nefumator/ explicaţi. Sper că te-am ajutat. Fundiţă?

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Deja e dependenta. vrei sa o ajuti spune o parintilor sa ia ei masuri