| tutifruti63 a întrebat:

Mai nou lumea sa intors cu susul in jos.Baiatul meu are 16 ani si la scoala ca sa fi in rand cu ceilalti trebuie sa mergi in acelasi pas( ceea ce nu este valabil si pentrumine `si cu care nu sunt de acord) adica trebuie sa fumezi marijuana adica sa maminci acelasi kaka cu ceilalti.Normal ca nu sunt de acord, dar ce folos ca nu am acceasi priza si la copilul meu El incearca sa ma convinga ca nu-ti fac nici un rau, adica ca celelalte tigari, si nu stiu cum sa fac sa-l opresc de a mai fuma. Ba mai nou mi-a zis ca atunci cand se ridica din pat ameteste, si ca i se pune o ceata pe ochi. Poate sa fie si de la o alimentatie proasta, dar si de la tigarile fantoma pe care le fumeaza la scoala cu colegiì, zic eu de la marijuana. Ce ma sfatuiti sa fac, si cum sa actionez ca sa numai fumeze. pentru ca noi parintii nu stim nimic in conceptia lor, si ei le stiu pe toate, asa sa ajuns la ora actuala, si cred ca nu sunt singurul parinte care are aceasta problema. Merci!

7 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna ziua! poate ca e si vina ta ca mama ca nu ai stiut sa te impui in educatia lui si l-ai lasat sa faca ce ii trece prin cap, incearca sa stai de vb cu el doar tu cu el si explica-i ca, acele obiceiuri ale colegilor nu sunt tocmai benefice in viata lor, si astfel vor ajunge la spital, fa-l sa intelega ca viu e mai iubit pe pamant decat mort...nu incerca sa il obligi, fa in asa fel incat sa realizeze el care sunt consecintele drogurilor, fa-l sa intelega ca acei "prieteni" sunt doar de fatada, un prieten bun nu te indeamna sa fumezi droguri, sa violezi, sa furi... daca al tau baiat are bani mereu la el, incearca sa ii reduci din bani, du-te si tu mai des la scoala si impuneti autoritatea de parinte, ca pana la urma tot tu vei suferi. daca nu asculta cu frumosul, cred ca trebuie sa fii un pic mai drastica.

| alessia5158 a răspuns:

Se stie ca, un consum excesiv de marihuana scade performanta psihomotorie ( reducerea activitatii mentale si a celei fizice ).
Pentru a-l convinge ca am dreptate, eu i-as demonstra practic, pe "pielea" lui : i-as cere sa-si procure 2-3 tigari cu drog si l-as pune, atat inainte cat si dupa ce le fumeaza, sa rezolve cate o problema de matematica ( ambele cu acelasi grad de dificultate ). La sfarsitul "experimentului" i-as cere lui sa traga concuziile. Acelasi "experiment " se poate face si in cazul in care-l pui sa faca flotari inainte si dupa consumul marihuanei.Se va convinge singur ca, dupa ce "s-a delectat " cu marihuana, nu va mai putea sa faca acelasi numar de flotari ca cele facute in situatia dinaintea consumului de drog.
Sper ca, prin aceste "experimentele ", se se convinga singur asupra consecintelor consumului de drog. Numai bine!

April
| April a răspuns:

Daca are 16 ani inseamna ca e in clasa a zecea si urmeaza cursurile unui liceu anume; la varsta aceasta adolescentii au tendinta de a pretui mai mult anturajul decat pe parinti,de a face pe grozavii atat in fata celorlalti baieti,dar mai ales in fata fetelor, au placerea de a incalca orice reguli si de adopta o atitudine de rebeli in fata oricarei autoritati, dar mai ales in fata parintilor.Asadar nu vei reusi sa-l convingi cu binisorul si nici macar cu amintindu-i ca-si ruineaza sanatatea; s-ar putea intampla chiar sa nu mearga la medic decat atunci cand deja e tarziu.Prin urmare cel mai potrivit lucru mi se pare sa tai raul de la radacina; si, cum pare ca anturajul e cel care-l strica si ca acest anturaj e cel de la scoala-si crede-ma e un caz "fericit" ca nu a luat obiceiul de pe strazi-ia-ti inima in dinti si mergi la scoala. Poate ca profesorii habar nu au ce se petrece acolo; eventual intereseaza-te si mobilizeaza si alti parinti, desigur la fel de ingrijorati ca tine.Mergeti in corpore la scoala,discutati cu dirigintele sau cu directorul,aduceti-le la cunostinta ce se intampla pe culoarele liceului,la toaleta, sau mai stiu eu prin ce colturi se petrec asemenea fapte. Directorul e obligat sa ia masuri si nu numai coercitive, apeland la supraveghere prin gardianul scolii dar si psihic sau d.p.d.v.al sanatatii apeland la psihologul sau medicul scolii.La scoala trebuie neaparat actionat; si asta pana nu e prea tarziu, cand deja adolescentii vor fi capatat dependenta si sanatatea le va fi in pericol.Mi se pare un caz grav, un adevarat pericol ceea ce se intampla la acea scoala deci insist:mergeti la scoala! Toti parintii!

| luiza a răspuns:

Du-ti copilul la medic sa faca un tratament, apoi tine-l acasa vreo doua saptamani, pana isi scoate drogurile din cap, si in timpul asta muta-l la alta scoala! nu este normal sa se drogheze, dar teribilismul din copilul tau nu il ajuta sa afle asta, poate este usor influentabil si s-a luat dupa alt coleg care se drogheaza!

| AliceThai a răspuns:

O mica bataie poate merita baiatul tau happy

| CandyTetris a răspuns:

Eu la 13 ani eram in aceeasi situatie cu fiul dvs.Tot ce a putut sa faca mama pentru mine a fost sa nu-mi dea voie sa mai ies din casa(sa ma tina pe cat posibil departe de prietenii de atunci), si sa ma pedepseasca acasa pentru ce faceam la scoala(avea ea niste "spioni"). Pana la urma m-am despartit de oamenii nepotriviti doar cand am terminat anul si am intrat la licee diferite.Doar uitandu-ma inapoi realizez ca de fapt a avut, in felul ei dreptate.
Acum am 17 ani si sunt complet recuperatahappy. Sfatul meu, incercati pe cat posibil sa-l tineti departe de colegi, chiar daca o sa zica ca sunteti babara sau mai stiu eu ce.

| Akuryo a răspuns:

In primul rand du-l la un medic si fa-i si analizele sau la o organizatie antidrog ca sunt cu miile prin Romania. Eventual schimba-i si liceul sau gasiti o cale de mijloc, daca are un anturaj asa de "inteligent" in cativa ani isi face viata praf cu drogurile, nu ii mai da chiar atat de multi bani de buzunar si incearca sa ii cunosti prietenii respectivi, sau sa dai de parintii acestora.
laughing mama mi-a zis ca daca ma prinde fumand ma pune sa fumez invers tigarea(nu am avut norocul asta)laughing ia pune-l, vezi o sa-i mai placa sa mai fumeze?
Eu intr-a 9-a am fumat(tigari) din prostie de boboc vreo 5 luni acum nici fumul de tigari nu il mai suport, dar sa fumez, desi imi place sa merg la narghileawhistling