| Ryss a întrebat:

Hey...
Am nevoie de o părere serioasă şi sinceră.

Uitați ce s-a întâmplat: Eu am o prietenă cu care mă cunosc de doi-trei ani. Ne înțelegeam bine, deşi s-au întâmplat lucruri despre care nu ştiu ce să cred. De exemplu, i-am împrumutat odată două rochii pentru albumul cu poze de la şcoală. Pe când mi le-a dat, după un timp am observat că la una dintre ele pare ca şi cum ar fi trase fire din ea şi era murdară cu labuțe de câine sau pisică. Am sunat-o, a zis că nici nu a îmbrăcat-o. Mă rog. Acum, vorbeam cu ea şi îmi zicea că mai are o prietenă care ascultă şi ea trupa X, la fel ca mine şi cea despre care vă vorbesc. Zicea că si bias-ul acelei fete e tot Y, doar că ea ştie multe despre toți şi nu doar despre el. I-am zis că dacă eu nu stiam atunci nu înseamnă că acum nu ştiu şi despre ceilalți şi nu doar despre Y. A vrut să mă întrebe să vadă ce ştiu, şi am zis că nu accept să concurez şi că nu ştiu de ea, dar eu nu îmi aleg prietenii după ce trupa asculta ei. A zis că sunt ciudată, a râs si a zis că s-a cunoscut cu ea pe Wattpad când a ajutat-o cu o poveste. I-am zis ca s-a schimbat mult şi că i se cam urcă liceul la cap, iar ea a zis ca poate doar s-a maturizat, apoi a zis că, de fapt, asta e imposibil la ea şi că poate doar a crescut în înălțime. Râdea în timp ce zicea toate astea şi îmi dădea senzația că îşi bate joc. Am simțit asta.
Voi ce credeți?
Nu am de gând să îi mai spun ce mă deranjează fiindcă nu mai vorbesc cu ea.

Vreau o părere, vă rog.

Răspuns Câştigător
| m1dn1gh7 a răspuns:

N-am nicio idee ce e acela un "bias", deci iti voi da o parere exceptând episodul cu "bias-ul".
În mod clar s-a detaşat sentimental de tine, iar prietenia voastră e actualmente rece şi fără vreun fel de empatie. Pare chiar puţin iritată când o cauţi, din câte deduc. Părerea mea, dă-i pace. N-are rost să dregi busuiocul în situația asta. Ai încercat să faci un gest, nu a fost binevenit, ci dimpotrivă luat la mişto, deci e clar. happy nu merită efortul!

| Ryss explică (pentru m1dn1gh7):

Poate ai dreptate...

P.S.: Bias e de obicei pentru trupele coreene. Adică, bias e cel care iti place cel mai mult dintr-o trupa

| m1dn1gh7 a răspuns (pentru Ryss):

Multumesc, am cautat si pe net si nu am gasit, dar de-acum stiu. Si asa se pronunta, bias? cu accent pe i?

| Ryss explică (pentru m1dn1gh7):

Bias. Normal. Cum îți vine

4 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Dacă vorbești deschis cu ea poate poti sa iti dai mai bine seama dacă merită sau nu să fiți prietene. Oricum, prietenul adevărat iubește oricând și în nenorocire ajunge ca un frate.