| anonim_4396 a întrebat:

Hey, am o problema cu prietenele mele sad De când sunt la liceu mi-am facut o prietena apropiata si ma inteleg foarte bine cu ea. Dupa ceva timp ni s-a alăturat o alta fata care are multe lucruri in comun si prietena mea si sunt apropiate. In ultiml timp mi se para ca acea fata vrea sa ma indeparteze de prietena mea si astfel o manipuleaza si pe ea. Nu stiu ce pot sa fac, nu vreau sa ii spun asta prietenei mele pentru ca probabil s-ar putea supara dar chiar sunt trista caci acum nu mai am cu cine sa stau...voi ce ati face?

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Hei, eu zic ca merita sa discuti cu prietena ta si sa-i spui ca te simti lasata pe dinafara. Poate ea nu realizeaza acest lucru si oricum comunicarea este cheia catre aproape orice.

| smartlollipop a răspuns:

Fii indiferenta, ignora-le. Am trecut prin asta. Daca prima prietena ar fi fost o prietena adevarata nu s-ar fi intamplat asta. Oricum vei mai avea prietene daca esti la liceu, nu te consuma. Daca vor vedea ca nu le bagi in seama vor veni ele la tine. Gaseste-ti pe cineva cu care sa stai pana mai rezolvi lucrurile.
Bafta! happy

| MarinaMada a răspuns:

Hey! Trebuie sa fi optimista, nu trebuie sa bagi toate prostiile in seama. Si mie mi s-a intamplat la fel. Aveam o prietena.Eram prietene foarte bune, eram apropiate, apoi a venit din sem. 2 o colega care a inceput sa stea cu noi, iar dupa vreo 1 luna ne-a facut sa ne certam de multe ori, apoi m-a indepartat de totul de prietena mea. Cand se certau, fata noua venea la mine, sau fosta prietena. Ma saturasem sa fiu prietena aia de rezerva, asa ca am vorbit cu mama, iar ea mi-a zis sa le las in pace, sa nu arat ca sunt suparata, sa nu vorbesc urat despre altcineva cu ele, ca sa nu ii spuna lui si sa imi gasesc prietene. Cum nu ma potriveam cu nimeni din clasa, am mers pe afara, iar apoi m-am intalnit cu o fata, tot de la mine din scoala, doar ca e cu o clasa mai mare, apoi am inceput sa mergem pe afara zilnic cu penny boardul, sa mergem zilnic impreuna la scoala si ne-am apropiat foarte mult. Deci nu mai fi trista, fi pozitiva si nu mai umbla dupa ele. Incearca sa iti faci alte prietene.