| omamamamahshsb a întrebat:

Hey am si eu o intrebare dar chiar as vrea un raspuns. mai este putin pana la examen (evaluare nationaala clasa 8) mai am timp sa fac ceva? in 5-7 nu prea am avut profa de mate buna si am pierdut mult din materie la aceasta la rom la fel. in simulari la romana la prima luasem peste 7 si la mate pana in 4, slab faţă de ce as vrea eu. lucrez cat de cat desii eu am ore pana la 4 si e mai greu. as putea lua un 9 si ceva la romana si un 8, 20 la mate daca ma apuc si fac mai mult? cam cate ore pe zi ar fi bine sa invat? nu prea le am cu programele pentru ca niciodata nu mi-am facut un plan sau ceva. sfaturi va rog?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Sigur ca poti, invatand 1 ora pe zi mai mult, in timpul saptamanii, lucrand intens la matematica, recapituland la romana, iar in weekend invatand cate 8-9 ore pe zi (4-5 ore dimineata si 4 ore dupa amiaza), cu pauza de masa intre ele.

3 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Incepe cu jumatate de ora pe zi sau o ora si apoi cresti in functie de cum te simti.In prezent gasesti teoria explicata si chiar diverse variante rezolvate pe net, nu conteaza cum au fost profii pana acum fiindca exercitiile nu se dau din toata materia acelor ani.In cel mai rau caz vorbeste cu parintii sa faci pregatire.Aici niste likuri utile cu care sa incepi:

https://www.tpu.ro/......e-clasa-a/

Spor la invatat.

| siriusblack98 a răspuns:

Mai e timp daca te bagi la meditatii. In 3-4 luni daca acum esti de 4 la mate, cu un profesor bun si interes din partea ta, ar trebui sa poti atinge un 7 si ceva, poate si mai bine de la caz la caz. Tu ai evaluarea pe la sfarsitul lui iunie, deci si daca am sta sa calculam zilele pe calendar, tot mai ai 4 luni si un pic. E timp dar incepe chiar acum sa cauti meditator pentru romana si mate. La romana cel putin daca esti acum de 7, in 4 luni de meditatii poti sa iei si 10 curat fara probleme zic eu. Nu cred ca ai atat de multa materie de recuperat si " slefuit " pentru diferenta aia de 3 puncte incat sa nu ai timp in 4 luni. Bafta iti urez!

| anonima4552 a răspuns:

Du-te la meditatii. o sa te ajute. si fa cat mai multe exercitii