| mulinobianco a întrebat:

Hey, ce profesie credeti ca e cea mai profitabila? Argumentati.

7 răspunsuri:
| Wehrmacht a răspuns:

Programator.
Dar eu nu vreau sa am nici o profesie sau un loc in care sa ma duc zi de zi.

suntserios
| suntserios a răspuns:

La urma urmei tu esti cel care face meseria profitabila.

poti ffi programator si sa castigi 3000E pe luna sau poti castiga 300E pe luna.

la fel cum poti fi medic intr un spital de stat si sa iei 300E sau poti fi medic intr un spital privat / cabinet propriu si sa iei bani cu lopata.

Poti fi un avocat bun si castiga enorm, poti fi un avocat prost si sa mori de foame.

oricum meseriile legate de IT sunt cele mai bine platite momenta.

| Crucified a răspuns:

Bine bă, faceţi-vă toţi programatori, desenatori în paint, informaticieni, n-am nimic împotrivă. Aţi să vedeţi voi cum vi se modelează dosul după forma scaunului. Dar oricum, eşti plătit bine dacă eşti programator.

| MisFit20 a răspuns:

Majoritatea sunt daca muncesti non-stop, iti place si te daruiesti. De ce vrei sa faci ceva pentru bani, si nu faci ceva ce iti place?

| mulinobianco explică (pentru MisFit20):

Pentru ca preferintele mi se schimba o data cu dispozitia.) Deci, e riscant sa aleg profesia doar dupa "preferinte".

Răspuns utilizator avertizat
| naomi800 a răspuns:

Arhitect. Construcții se vor face mereu, e o meserie bănoasă, majoritatea lucrului îl faci pe calculator. Dar... trebuie să ai note bune la matematică, desen...