| anonim_4396 a întrebat:

Hey.De la ce varsta este legala relatia cu un major (de 19 ani)?*fara intretinere de relatii sexuale*

4 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Minim 14 ani fara relatii sexuale. Daca se intretin relatii sexuale intre major si minor, majorul ajunge la inchisoare.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu este legală relația cu un minor, cu întreținere de relații sexuale.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Fara intretinere de relatii sexuale... cine te opreste sa spui ca este sau nu este iubitul acelei persoane? Deci, nu conteaza happy

| LilWatamaloon a răspuns:

Din punct de vedere legal, relatia dintre un minor si o persoana majora nu e acceptata. Dar parerea mea este ca intre persoana majora si acel minor nu ar trebui sa existe o diferenta de varsta mai mare de 3 ani. Spre exemplu majorul are 19 ani, ar fi ok daca minorul ar avea 16 ani si ar intelege relatiile dintre oameni mai bine.