| TsunadeSama a întrebat:

Ce parere aveti despre varsta minima legala pentru a intretine relatii sexuale, in Romania? E prea mica, decenta, sau mare?

19 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Legislatia din tara noastra, in aceasta privinta este in concordanta cu majoritatea legislatiilor internationale. Legiuitorul a considerat ca varsta minima acceptata pentru a fi inceputa viata sexuala si in Romania este...''decenta''. big grin

| SG1995 a răspuns:

Depinde context dacă el are 25 și 15 e prea mică, dacă el 20, ea 15 e acceptabil, dacă diferența e de 2-3 ani e decent.

| Nemessys a răspuns:

Si daca s-ar baga, cine ar respeca-o? laughing
,, sht. ramane intre noi".

Nu isi da seama nici naiba ce face X cu Y in apartament.

| Justme1997 a răspuns:

Cred ca e ok, dar mai toata lumea o ignora oricum.
"nu putem sa facem sex iubi ca esti prea mica si e ilegal" nu o sa auzi des

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E o vârsta decentã, cei drept multi adolescenti o fac mult mai repede. Dacã ar fi fost 12 sigur erau cazuri de fetite dezvirginate la 10 ani.

| SG1995 a răspuns (pentru anonim_4396):

Și așa sunt cazuri, din păcate. Cunosc o tipă virtuală care 13 ani a avut mai mulți parteneri de sex oral decât anii trăiți de mine. Culmea prostiei ploadei e că la un moment dat s-a dat și la mine, dacă aș avea datele de contact a măse-i i-aș face viața frumoasă.

| anonim_4396 a răspuns (pentru SG1995):

Sunt cazuri si cazuri. Mi se pare totusi jocuri si minciunici de copilã. Sa vada cum reactionezi.
Mai bine ar fi ca in Coreea ..Aia le dau headshot direct daca prind virtual suspiciuni.

| SG1995 a răspuns (pentru anonim_4396):

Well ar fi minciuni de copilă, dacă nu s-ar fi lăudat vecini ei de 14, respectiv 19 ani că i-au făcut oral pușlamalei. Trist!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cine mai ține cont de legi? Eu trec pe lângă copii care nu au mai mult de 10-12 ani și care vorbesc despre cum au dat ei la buci. Deci ce să mai zici? Crezi că îi controlează cineva? Dacă părinții sunt de dimineața până seara la muncă crezi că mai au timp și chef să-și controleze plozii când vin acasă? Pe unde umblă, cu cine umblă? Cât despre vârstă mi se pare cât de cât ok.Acum depinde de fiecare dacă este pregătit la vârsta asta. Unii nu sunt pregătiți nici la 18 ani (cazul meu) și alții sunt pregătiți mult mai devreme și nu li se pare cine știe ce să facă pasul ăsta.Dar să ai mai puțin de 15 ani nu prea mi se pare ok.Totuși să nu amestecăm copilăria cu adolescența. Până la urmă și dacă ți-o începi la 15, la 20, la 30 etc. important este să fii tu pregătit și să fii 100% sigur că vrei asta, nu să o faci că așa fac și ceilalți, din obligație(față de partener) și să fii conștient de toate riscurile pe care le implică, nu să vii după ce s-a întâmplat pe TPU să întrebi fel și fel de chestii care nu își au rostul.

| mihaicelsfant a răspuns:

Pai normal se incepe viata sexuala la 18 ani. dar majoritatea sunt fete minorelaughing tu ce parere ai?

| TsunadeSama explică (pentru mihaicelsfant):

Mie mi se pare foarte mica, cred ca ar trebui sa fie 18.

| alina2k18 a răspuns (pentru TsunadeSama):

Eu as zice minim 35 ca sa fie treaba treaba!
LOL

| TsunadeSama explică (pentru alina2k18):

Ti se pare asa exagerat 18? De ce sa fie intre copii?

| SG1995 a răspuns (pentru TsunadeSama):

Pentru că mi se pare absurd când ai 15 și ești plin de hormoni să astepți permisul social ca să te fți.

| mihaicelsfant a răspuns (pentru TsunadeSama):

Tu la cati ani ai inceput viata sexuala?

| TsunadeSama explică (pentru mihaicelsfant):

21.

| AnonimaaaaG a răspuns:

Eu mi am inceput viata sexuala la 17 ani si 3 luni. Ce atata graba. Oricum, din pacate, multe fetite de 13 ani deja isi incep viata sexuala. Mi se pare oribil. Chiar si varsta de 15 ani mi se pare mică pentru a intretine relatii sexuale.

Răspuns utilizator avertizat
| thesnake02 a răspuns:

Varsta minima legala este de 15 ani in Romania, in alte tari diferă, mi se pare ca in Spania e 14 ani. Mi se pare o varsta decenta, cam esti destul de pregatit fizic si psihic