| BiancaAnonim a întrebat:

Hey! Ma numesc Bianca si am 12 ani. Vreau sa spun ca pe data de 29.12. 2015 mi-a venit ciclul menstrual.
Am observat dupa ce am mers la baie niste pete de sange,dar mai maronii. Mi-am facut un dus si mi-am pus un absorbant, seara. De dimineata m.am trezit si l.am schimbat,era ceva sange.
Apoi,de dimineata mi-am pus altul dar toata ziua nu a curs nimic pe absorbant. Dar,l-am schimbat. Azi la fel, de dimineata mi-am facut dus nu a curs doar vreo 2 picaturele.
Mama mi-a zis ca nu e nicio problema. Odata curge mult,odata mai putin, deoarece menstruatia nu este regulata.
P.S. Mentionez ca pe 29.12. 2015 mi-a venit menstruatia pentru prima oara.
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Valenziana a răspuns:

Hey! Da, este normal sa curga sa si sa nu fei regulat. In primii doi ani asa va fi, dupa care, in functie de organism, poate fi regulat sau nu. Si eu de exemplu am observat ca dupa ce te speli, faci dus, cateva minute nu mai curge imediat, dureaza pana porneste, deci nu iti fa griji.
Sanatate si sarbatori fericite! happy

3 răspunsuri:
| AutumnDay a răspuns:

Buna, Bianca! E normal sa iti curga putinel prima data. Si urmatoarele dati poate poate fi la fel sau poate sa iti vina o luna da, una nu...
Vor trece cativa ani buni pana ti se va regla complet.
Daca doare prea tare, ia zilnic Ibuprofen in primele 3 zile sau Ketonal - e puternic si foarte bun. Ketonal iti recomand sa iei jumatate dimineata, jumatate dupa amiaza sau seara; tai pastiluta pe din doua.

| R0R0 a răspuns:

La inceput este normal sa nu iti fie regulat.