| deel a întrebat:

Hey! mi-am patat o pereche de blugi cu ulei de la cartofi prajiti. pata e cam mare...si nu stiu cum as putea sa o scot... exceptand foarfecalaughing)

serios acum...chiar am nevoie de ajutor!

multumesc anticipat

7 răspunsuri:
| StilSanatos a răspuns:

Incerca cu pur de spalat vase, e grasime si ar trebui sa se curete, mie mi-a patat o prietena o bluza cu ulei dintr-o conserva si nu am crezut ca se v-a mai curata, pa pa

| Denisa a răspuns:

Pune solutie de vase pe pata si baga blugii in masina de spalat. TE ASIGUR ca pata va disparea. Eu mereu fac asa cand imi patez hainele cu ulei.

| anotherhumanbeing a răspuns:

Daca nu reusesti sa o scoti, ascunde-o cu insigne sau fa cateva cusaturi singura si pe pata si in mai multe locuri ca sa para de la ei. sau ataseaza cateva accesorii.

| Sab is my name,dude! a răspuns:

Petele de ulei si grasime
In cazul tesaturilor de matase, petele de grasime pot fi indepartate daca materialul este introdus intr-o solutie formata dintr-un pumn de sare si amoniac.
Uleiul vegetal si cel animal se pot scoate de pe haine cu ajutorul benzinei. De asemenea, inainte de a spala haina, aplica timp de cateva secunde fierul de calcat peste pata pentru a inmuia materialul. In acest fel curatarea va fi mult mai usoara.
Totodata, petele de grasime pot fi indepartate si prin frecarea cu un servetel inmuiat in acetona, alcool sau eter. Atentie in cazul hainelor colorate nu se folosesc aceste solutii pentru ca exista riscul de decolorare.

Nu sunt sigura ca functioneaza! x_X Erau pe un site!
Sper sa iti foloseasca!

| Sab is my name,dude! a răspuns:

Petele de ulei si grasime
In cazul tesaturilor de matase, petele de grasime pot fi indepartate daca materialul este introdus intr-o solutie formata dintr-un pumn de sare si amoniac.
Uleiul vegetal si cel animal se pot scoate de pe haine cu ajutorul benzinei. De asemenea, inainte de a spala haina, aplica timp de cateva secunde fierul de calcat peste pata pentru a inmuia materialul. In acest fel curatarea va fi mult mai usoara.
Totodata, petele de grasime pot fi indepartate si prin frecarea cu un servetel inmuiat in acetona, alcool sau eter. Atentie in cazul hainelor colorate nu se folosesc aceste solutii pentru ca exista riscul de decolorare.

Sper sa iti foloseasca! Nu sunt by me.sunt de pe un blog.Incearca! Ele ziceau ca functioneaza.>:d

| oana1 a răspuns:

Poti sa scoti petele de pe haine cu detercentul ariel e foate bun scoate toate petele iti face hainele ca noi

| Bya_2509 a răspuns:

Incearca sa pui venish p pata...si lasa cateva minute si apoi spala sa vezi daca iasa pata