| Luizaaa a întrebat:

Hey! Nu am Mai făcut sport de ceva timp,insa vreau să mă apuc iar,dar nu prea mai am flexibilitate și nici forța (niciodată nu am avut forța,mă refer in brate). Domnul de sport nu face cu noi la școală. Deci,ce exerciții îmi recomandați, dar nu pentru slăbit sau alte chestii, că dacă mai slăbesc mă ia vântul

2 răspunsuri:
| WaterDrop a răspuns:

Poti incepe cu exercitii de incalzire usoare pentru toate grupele musculare ca sa nu faci intinderi, apoi fitness cu greutati usoare pana in 5 kg maxim pentru intarirea bratelor si a spatelui.Pe parcurs poti adauga cardio si exercitii pliometrice pentru intarirea muschilor picioarelor.

Ideea ar fi sa ai un aport caloric mai mare, proteine in special, pentru a ajuta dezvoltarea musculara.

| Andreea87978787 a răspuns:

Buna! Pentru a avea un succes mai armonios si rapid este recomandat un "regim" alimentar, ca de exemplu:proteine (carne vita, iaurt, soia, oua, brana de vaci, somon), vitamine: (grau, iarasi somonul este foarte bun, broccoli, arahide, varza verde si pentru prepararea unor alimente poti folosi ulei de cocos), fibre: ( fructe cum ar fi zmeura, avocado, pere.)+acizi grasi si combinata cu miscarea zilnica sigur vei avea succes. Pe partea exercitiilor, cele mai comune si cunoscute care negresit vor da semne sunt: genoflexiunile, abdomenele si alergarea. Am dat doar unele exemple din miile care sunt, mai poti cauta pe site-uri specializate daca doresti ceva mai intens. Succes!