| EmonicaLaura a întrebat:

Hey! O intrebare pentru cei care au terminat acum clasa a 8 a...
Ce credeti ca ne va da la examenul de luni de la LB.Romana? Un comentariu gata invatat de acasa sau ceva la prima vedere? Cam ce ati dori voi sa ne dea?
Astept raspunsurile vostre! Fiecare raspuns e bun dar cel mai bun (care imi place mie mai mult) va primi fundita!winking

Răspuns Câştigător
| Rayyy a răspuns:

Bună,
Mi-ar conveni să se dea ceea ce ştiu cel mai bine, adică argumentarea la genul epic/liric sau explicarea titlului. Oricum, un comentariu ceva. Însă presimt că se va da fabulă sau pastel.
Ştii, ar fi aiurea să se dea un comentariu la un text studiat, pentru că e foarte aiurea să înveţi ceva mot-a-mot şi s-o trânteşti pe foaia aia fără să fii conştient de ceea ce scrii. E mult mai bine dacă ai un text în faţă, părerea mea.

2 răspunsuri:
| Zoet a răspuns:

Mi-as dori sa ne dea ceea ce stim cel mai bine.

| vlad7999 a răspuns:

Invata mai antai analiza propozitiilor si a cuvintelor,alcatuirea compunerilor si rezumatu lor, apartenenta lor la genu epic, liric etc. vezi tu