| AlinaMaslina a întrebat:

Hey.
Sunt elevă în clasa a 11a (profil mate-info). Recent am dat un test la informatică. Nu i-am dat prea mare importanță, considerând că stăpânesc materia destul de bine. Chestia a fost că eu am dat un test de 9, iar nota primită a fost 6. Aparent profesoara a hotărât să ia în considerare doar răspunsurile finale (ca la o grilă), iar acum mi-am stricat toată media.
Aş cere ajutor/îndrumare de la părinți, dar ai mei sunt nişte părinți; mai precis, sunt reprezentarea românească a stereotipului "Asian Parents" ("Dacă nu e 10, atunci nu e destul de bun").
O altă problemă e profesoara. E pur şi simplu imprevizibilă. În funcție de starea ei, ori îți pune 10 "din burtă", ori te trece prin toată materia doar-doar să-ți pună 4.
M-am gândit s-o rog pe profesoară să mă mai asculte/să-mi dea de lucru în plus, dar ce fac dacă are nervi şi efectiv nu-mi pune note? Pe de altă parte, ce alte opțiuni mai am?
Pe scurt, ce pot să fac?

Mulțumesc anticipat pentru răspunsuri

1 răspuns:
| Crescent a răspuns:

Ceea ce face profesoara ta nu e ok. Ar trebui sa puna atat cat meriti, nu cat vrea ea.
Daca as fi in locul tau as incerca sa vorbesc cu cineva. Daca nu se poate cu parintii, incearca sa gasesti alti elevi care au aceeasi problema si vorbiti direct cu ea. Daca nu merge nici asa, ati putea incerca sa vorbiti cu directorul.