| Vanessa72 a întrebat:

Acum doua saptamani am venit in USA. Si miercuri m-am inscris la scoala. Imi puteti spune in cam cat timp o sa invat engleza, mi se pare totul aiurea, mai ales ca eu nu stiu sa vorbesc. Ce sa fac? sad

3 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Vei invata rapid. In 2-3 luni te descurci, cam intr-un an esti fluenta. Imi amintesc de varsta ta, esti tanara si vei invata rapid. Fa ceva efort si acasa, incearca sa vorbesti cat de mult, chiar daca e cu greseli. Cheia este sa incerci tu sa-ti gasesti cuvintele si sa iti formulezi frazele.
Poate iti amintesti ca noi am mai vorbit candva si imi scrii si mie pe privat unde esti si cum ti se pare. Eu locuiesc in Canada happy

| MissADEEL a răspuns:

E engleza. E usoara. Vreun an si jumatate ca sa o vorbesti la un nivel bun. Depinde mult si de tipul tau de memorie, nu toata lumea o invata la fel de usor.
Nu iti face griji legat de invatat. Cand in jurul tau se vorbeste doar o singura limba, si aia straina, inveti mult mai repede si mult mai usor. Gandeste-te la copiii mici, ei cum au invatat sa vorbeasca? E ceva aproape similar, o sa inveti din context, o sa auzi de mai multe ori un cuvant si o sa il recunosti, o sa iti dai seama dupa reactiile oamenilor ce au vrut sa spuna, ba chiar unele cuvinte in romana o sa iti semene cu cele in engleza.

Sunt sigura ca lumea de acolo te va intelege si te va ajuta cu limba. In Occident lumea e mai deschisa.
Iti recomand sa ai la tine un mic dictionar si sa cauti pe internet lectii de engleza cu sonor + exercitii sa te verifici dupa. Se gasesc cu tona.
De asemenea, filme in engleza cu subtitrare tot in engleza.

| purpleicetwice a răspuns:

Hei, am trecut si eu prin asta, m-am mutat in Londra acum 1 an si ceva, cand am venit aici ma uitam la seriale, filme multe chestii in engleza sa ma ajute, te ajuta daca iti fci prieteni simpli catre it inteleg sau vor sa te ajute, vezi daca ai romani in scoala, poate ei pot sa te ajute, eu am avut o romanca care m-a ajutat foarte mult. Succes!