| RussianDavidd a întrebat:

happy
Am 14 ani si as vrea sa stiu in ce consta munca de arhitect, care sunt avantajele si dezavantajele, ce facultati ar trebui sa fac si cat ar dura pentru a deveni arhitect si daca trebuie neaparat sa am talent la desen. Multumesc big grin

3 răspunsuri:
| OHmyGosh a răspuns:

Cel mai frumos lucru ar fi sa ai talent la desen, deoarece arhitectura are mai multe "ramuri". Eu invat in Liceul de Arte Plastice "N. Tonitza", unde arta se mananca pe paine, iar lucrarile de arhitectura ale celor de a11-a si a12-a sunt superbe (la noi profilul il ai din clasa a11-a). La arhitectura ai nevoie si de inteligenta, de matematica si de rabdare. Trebuie sa faci niste desene care redau precis toate aspectele si ai nevoie de asemenea de perspectiva. Mai ai timp sa te gandesti daca intr-adevar asta vrei sa faci in viata.

| Irinα a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa te indrepti catre un liceu bun de mate-info si in paralel sa faci cursuri de arhitectura ca mai tarziu sa urmezi ce facultate crezi de cuvinta.

| catalinaicg a răspuns:

Pe langa inteligenta, talent la desen, rabdare, trebuie sa stii ca ai nevoie de bani pe perioada facultatii, care presupune realizarea unor proiecte foarte costoase.