| Ynnh a întrebat:

Fundă: Cu ce se „mănâncă" arhitectura? Trebuie să fii foarte talentat la desen sau poţi deveni un bun arhitect prin foarte multă muncă? Dacă urmez liceul cu profil mate-info, mă va ajuta? Ştiu că este nevoie de matematică, şi aş vrea să ştiu exact cam ce ar trebui să ştiu să pot considera opţiunea asta pentru viitor. De asemenea, câţi ani durează facultatea?

Răspuns Câştigător
| AdiAdrian1995 a răspuns:

Daca vrei te pot ajuta eu.Nu conteaza neaparat profilul unde esti din moment ce vrei sa te faci arhitect trebuie sa ai o oarecare viziune in spatiu, un pic de talent si multa munca. Daca esti convins ca arhitect vrei sa te faci trebuie sa mergi la multe ore de desen.De exemplu in Alba is diversi profesori care dau ore de arhitectura dar costa mult si iti ia mult timp iar profesorii respectivi is foarte stricti... daca nu faci un desen asa cum zic eu te dau afara de la ore sau daca nu iti faci temele...stiu toate aceste lucruri deoarece profa mea de mate de ore o vrut sa merg si eu la astfel de cursuri dar nu am talentbig grin.Tin sa mentionez ca daca esti la un profil de mate-info un pic vei fii mai organizat in pagini si vei avea viziune in spatiu dar daca alegi un profil de filo acolo iti vei dezvolta imaginati foarte mult.
Sper ca te-am ajutat

2 răspunsuri:
| axnpictures a răspuns:

Trebuie sa ai imaginatie si talent la desen. Facultatea de mate-info nu te ajuta; poate un profil unde sa faci desen tehnic. La arte ar fi fost mai bine.
Admiterea e destul de grea. Cunosc pe cineva care s-a pregatit foarte mult pentru a intra la arhitectura. Profilul a fost tot de mate-info, deci se poate daca ai talent!

| Ro_Arhimania_1987 a răspuns:

Incearca aici http://arhimania.ro/ - Comunitatea studentilor arhitecti din Romania