| anonim_4396 a întrebat:

Am niste colegi extrem de rautaciosi si nesimtiti cu mine, desi la majoritatea nu le am facut mai nimic, ba chiar ei zic ca eu sunt aia nesimtita si aroganta. Ma iau la misto tot timpul, ma fac in toate felurile, ma barfesc, ba chiar uneori, unul dintre colegi, ca sa si bata joc de mine, ma imita. Tot ce zic, tot ce fac, gesturi, ba chiar si cum stau in banca ironizeaza. Eu ii zic sa termine ca numai copii fac asta, el repeta ce zic si imita orice gest pe care il fac. Mai zicea ca eu am trimis poze nud la nu stiu cine si din astea. Imi baga pixuri si creioane in par, imi ascund penaru, telefonul, geaca sau geanta. Sau de fiecare data cand vorbesc cu cineva vine el si imi zice ca ma bag in seama si ca nimeni nu vorbea cu mine. Un exemplu ar fi, o data, dupa teza, noi vorbeam despre raspunsuri si de cum o fost teza. O colega o intrebat care o fost raspunsul corect la o chestie, eu ii zic si el vine si imi zice "Da cine vorbea cu tine? Ia nu te mai baga in seama!" Si chestia asta ma irita rau. Sau, recent am luat niste note mai mici, (eu care de obicei iau note bune si am fost cateva semestre prima in clasa), in timp ce el o luat note mai mari (o copiat) si incepea efectiv sa arate cu degetu in spre mine si sa rada si sa zica chestii gen "haha ai luat 3!" si din astea. Eu i am zis sa termine ca eu niciodata nu am ras cand el o luat note de 2 si 4, dar el mai si mintea zicand ca" ba da ai ras!" -.- jur ca nu i mai suport, mai ales pe colegul respectiv si abia astept sa ma scap de ei. Mai avem vreo 3 saptamani pana ne despartim de tot (sunt clasa 8) dar simt ca nici nu mai pot sa fac fata nici acestor 3 saptamani. Ce as putea sa fac?
Funda^^

9 răspunsuri:
| AnaBejenaru a răspuns:

Din ce spui tu, suna a agresare verbala, psihica, termenul în engleză este cel de bullying.Imi pare rau ca treci prin asa ceva, dar trei saptamani trec repede.Ai incercat sa vorbesti cu parintii, sau cu un profesor apropiat?
Nu cred ca poti face ceva, exceptand ignoratul/indiferenta.Sunt persoane care pun la suflet aceste lucruri, si sunt persoane care aud lucruri urate, dar nu tin cont, trec pe langa ele toate aceste ostilitati.Eu zic sa incerci sa te incadrezi in a doua categorie si sa rezisti cu capul sus.

| FaraNume1245 a răspuns:

Sigur ai facut si tu ceva sa il "pornesti", chiar daca nu intentionat. Victima are si ea vina ei, nu doar agresorul. Cum a zis cineva, "stai sa vezi colegii de liceu".

| Itzhic a răspuns:

Pai unii fac asa deoarece sunt frustrati si nemultumiti cu viata lor. Dar daca ai rezistat pana in clasa a 8 a mai poti rezista inca 3 saptamani. Bafta!

| 333333333 a răspuns:

Buna, inca n-ai vazut nimic. Stai sa vezi asa zisii colegi de liceu, chiar si de facultate. Multa bafta si nu te lasa intimidat.

| Wwwonderlanddd a răspuns (pentru 333333333):

Multumesc. Ah si sunt fata laughing
Nu stiu ce sa zic, eu sper ca la liceu sa nu nimeresc chiar cu asemenea persoane...
Sper sa nu raman cu dorinta happy

| anonim_4396 explică (pentru Wwwonderlanddd):

Esti urata? Sincer acum.

| 333333333 a răspuns (pentru Wwwonderlanddd):

Sunt aceeasi, needucati, plini de pile si extrem de ciudati. Primul comentariu, este adevarat. In cazul agresorului psihic, fizic este nevoie de camasa de forta - de neuropsihiatrie. Insa si pe net, marea majoritate sunt din aceeasi tagma. Mediul on line este un mediu foarte periculos.

| Wwwonderlanddd a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu prea.

| anonim_4396 explică (pentru Wwwonderlanddd):

Atunci, probabil, problema e la ei.