| idkpisi533 a întrebat:

am o mare problemă...Toți colegii mă urăsc. Nu am prieteni deloc...

Era într-o zi de luni, aveam Geografie iar eu nu mi-am invatat( stiu ca am fost devina la partea asta) dar nu numai eu ci si inca doi colegi.

Am dat niste raspunsuri gresite repet nu numai eu si colegii au inceout sa rada de mine in ultimul hal. In pauza un coleg a inceput sa se ia de mine si sa arunce cu cornuri in mine si sa se rada de mine, sa mi arunce lucrurile de pe banca pe jos.

Apoi am inceput sa plang de atata rusine nimanui nu i-a pasat.

Nu am niciun coleg toti ma urasc. Invat bine. Is normala nu is nici toculara nici ultima din clasa. Mai am o colega "fita clasei" ca altcumva nu i pot spune. Ma barfeste pe la spate nu stiu de ce. Nu i am facut absolut nimic. Cum imi pot face prieteni? Vreau sfaturi. Nu este de ras. Daca ati fi fost in pielea mea... eh va rog nu ma injurati sau chestii

Răspuns Câştigător
| Caro34 a răspuns:

Ce te interesează ce zic ceilalți despre tine? Tu esti o ființă unica, iar cine te vrea in preajma sa cu siguranță te va cauta! Incearca sa-ti gasesti ceva de facut in pauze, iesi si plimba-te in aer curat, priveste detasata totul, bucura-te inca de cele cateva raze de soare care mai sunt calde etc. si nu-ti bate capul cu nimic! Daca nu te lasi afectata de orice prostie a celor din jur, vei fi mai sigura pe tine si mai OK! Apoi nu trebuie să ai prieteni cu duiumul, ci cativa si cei mai buni! Mai târziu, vei gasi oamenii pentru care vei redefini prietenia înțelegdu-o mai bine! Numai bine!

| idkpisi533 explică (pentru Caro34):

Multumesc enorm de mult de sfatul dat. Il voi urma. ❤

4 răspunsuri:
| PersonajFictiv a răspuns:

Ai 11 ani, esti mica,esti la o varsta in care copii nu isi dau seama ce fac, nu isi dau seama ce efect are ceea ce fac ei asupra ta.
La varsta asta, cel mai bun sfat pe care ti-l pot da, e sa vorbesti cu parintii tai despre asta, cu mama ta in special, te poate ajuta mai mult decat crezi.
Spune-le neaparat parintilor ce s-a intamplat si o sa vezi ca o sa gaseasca ei solutii, ei te pot ajuta mai mult decat crezi pentru ca sunt acolo langa tine.

| Victor453 a răspuns:

Nu atrage atentie, fii mai indiferenta, gasesteti prieteni in alte clase, sau du-te in alta scoala, succese!