| HatsuneMikuVocaloid a întrebat:

Hey TPU... Am o problema care consider eu ca este psihica, deoarece creierul imi spune "apuca-te de fumat, ca e buna tigara si toata lumea fumeaza" iar "plamanii" imi spun "nu te apuca de fumat, o sa ne distrugi, iar parintii tai o sa te trimita la REBU ca ai ajuns o vagaboanta" laughing. Totusi as putea fi sigura ca nu ma voi apuca, dar sentimentul acela de maturitate si faptul ca toate prietenele mele fumeaza ma tenteaza sa fumez. Chiar ieri la o petrecere era sa ma apuc pentru ca fetele vroiau sa imi infiga tigara in gura, si eu nu am vrut. Asa ca... am nevoie de un sfat sau ceva care sa ma convinga sa nu mai vreau tigari. P.S. nu am fumat decat pasiv.

Răspuns Câştigător
| pietrean a răspuns:

Esti la varsta incertitundinilor si din aceasta cauza nu stii ce vrei sa faci:vrei sa fii si in "pas cu moda",dar bunul tau simt si educatia iti spun sa nu faci ceva ce iti dauneaza.
Eu sunt mai mult ca sigura,ca nu o sa te apuci de acest viciu,dar,totusi daca vrei sa vezi cat este de proasta o decizie de acest gen,pune gura pe o tigara si vezi ce gust oribil are. Apoi,acele prietene care vor sa te convinga sa fumezi si tu,simti cum miros? Oribil!
Maturitatea ta, nu are cum sa te impinga la un lucru, pentru care tu esti convisa ca iti dauneaza!
Sa stii, ca si fumatul pasiv, este foarte daunator.Este ca si cum ai fuma si tu.Incearca sa eviti pe cat posibil, sa nu mai stai in aceeasi camera cu cei care fumeaza.
Faptul ca te intrebi, daca este bine sau rau, inseamna ca ai inceput sa devii matura in gandire.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Sentiment de maturitate ca fumezi? pe bune? mi se pare cel mai copilaresc gest, sa te apuci de fumat ca asa fac si restul.

Maturitate inseamna sa iti dai seama ce e mai bine pentru tine si sa faci acel lucru

| HatsuneMikuVocaloid explică (pentru suntserios):

Hey, hey stai un pic big grin! Nu am zis ca ma simt matura, am zis ca e un sentiment de maturitate (cu toate ca stiu ca nu este) care parca te cuprinde, nu te grabi cand raspunzi tongue

| vocea a răspuns:

Pai este simplu, prietenele tale sunt geloase pe tine ca nu fumezi, numai oamenii puternici nu fumeaza, plus ca in joc este sanatatea ta, iar ele avand in vedere ca nu au fost la fel de puternice ca tine, vor sa te faca pe tine sa fii mai slaba, iar unii isi judec parintii de ce fumeaza, pai pe timpul lor un pachet de tigari era 3 lei acum este de 5 ori mai mult, cu banii astia poti sa iit iei altceva care iti place, eu itit urez succes si alegerea este a ta